ABD'nin iklim değişikliği yorumu: Bush haklı çıktı!

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, insanın iklim üzerinde çarpıcı hasar yarattığı yönündeki rapor üzerine dünyayı acilen harekete geçmeye çağırdı.

WASHINGTON - Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, insanın iklim üzerinde çarpıcı hasar yarattığı yönündeki rapor üzerine dünyayı acilen harekete geçmeye çağırdı. Ama tüm dünyaki sera gazı üretiminin tek başına yüzde 25'inden sorumlu olan ABD'de yönetimden 'ses gelmiyor'.
ABD'nin Enerji Bakanı Samuel Bodman, BM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) raporu hakkında "Rapor Başkan Bush'un iklim değişikliği konusundaki görüşlerini ve bu konuda ABD'nin liderliğinin devamına duyulan ihtiyacı doğruladı" demekle yetindi.
ABD yönetimi, petrole dayalı ekonomisine kalıcı hasar vereceği gerekçesiyle sera gazı üretimine birtakım kısıtlamalar getirmeyi hedefleyen Kyoto Protokolü'ne imza atmayı reddediyor. Hızla büyüyen endüstrisiyle sera gazı üretiminde önemli rol oynayan Çin'de de devlet kontrolündeki televizyon ve gazetelerde IPCC raporuna yer verilmedi. Ülke dışında yayımlanan İngilizce China Daily'se rapora yer verdiyse de Çin'in sera gazı üretimindeki konumuna değinmeden geçti. Avrupa Birliği'nin yönetim kolu olan Avrupa Komisyonu sera gazı üretimini azaltmak amacıyla bir plan hazırlamıştı. Plan, 2008-2012 yılları arasında AB'deki otomobillerin karbondioksit salınımını yüzde 30 azaltacak şekilde 'değiştirilmesini' içeriyor. Türkiye'de de muhalefetten CHP Milletvekili Yakup Kepenek ve iktitardan AKP'li Fatma Şahin iklim değişikliğinin Türkiye'deki etkileriyle ilgili TBMM'de Araştırma Komisyonu kurulması için önerge vermişti. (afp, anka)