ABD'nin nükleer kâbusu Taliban

Obama yönetiminin Taliban'ın Pakistan'a yayılıp nükleer silahları ele geçirmesi korkusu artıyor. Pakistan'ın tesislerine dair bilgisiz olmak da en büyük kaygı


İSLAMABAD/WASHINGTON - ABD’nin Taliban’ın Pakistan’da yayılarak nükleer silahları ele geçirmesi ihtimalinden duyduğu korku artıyor. İslamabad’dan nükleer silahların yeri ve sayısıyla ilgili bilgi alamayan Amerikalı yetkililer, Taliban’ın nükleer silahları nakil sırasında ya da tesis çalışanlarını kandırarak ele geçirebileceğine dair kâbuslar görüyor. Amerikalılara aldırmayan İslamabad ise, plutonyum üreten iki reaktörün inşasını daha tamamlamak üzere.
New York Times, Pakistan’ın tüm nükleer tesislerinin yerinin Washington’ın bilgisi dahilinde olmadığını, bunun Taliban’ın yayılması halinde ABD’nin tesisleri ele geçireceği ya da vuracağı korkusundan kaynaklandığını yazdı. Amerikalılar, Pakistan’ın nükleer tesislerinin korunması finanmasına yönelik 100 milyon doların nereye harcandığını, nükleer silahların hangi tesislerde bulunduğunu, sayısını bile bilmiyor. Öyle ki, NYT 60-100, Guardian 200 nükleer silahtan söz ediyor. Obama yönetiminin en korktuğu senaryo, Taliban’ın büyük bir olay yaratarak Pakistan’ı nükler silahları nakletmek zorunda bırakıp kaçıracağı.

Mullen’in güveni tam
Geçen hafta ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Kongre’ye, Pakistan’ın nükleer savaş başlıklarını daha güvende olmaları için farklı yerlerde tuttuğu bilgisini vermişti. Bush yönetiminin şahinlerinden John Bolton ise, Wall Street Journal’daki makalesinde, hükümet çökme tehlikesi olduğundan ABD’nin nükleer silahlara el koymak için Pakistan’a müdahaleye hazırlıklı olması gerektiğini savundu. Ama ABD Genelkurmay Başkanı Michael Mullen de Pakistan’ın nükleer silahlarının Taliban’ın eline geçmesinin ‘stratejik bir kaygı’ olduğunu söylese de “Pakistan’ın nükleer silahlarının güvende olduğuna inancım tam” görüşünü aktardı.

İki plutonyum reaktörü
Irak’ta da BM silah denetçiliği yapmış David Albright’ın Bilim ve Uluslararası Güvenlik Enstitüsü için hazırladığı raporda, İslambad’ın 250 km güneybatısındaki Huşab’ta iki yeni plutonyum reaktörü inşasının bitmekte olduğunun uydu fotoğraflarından görüldüğü belirtildi. Raporda nükleer materyalin güvenliğinin şüpheli olduğu öne sürüldü. Ağır su ve uranyum reaktörlerinin bulunduğu Pencab eyaletinin Huşab kenti, Taliban’ın at koşturduğu Kuzeybatı Sınır Eyaletine çok yakın. Gadval’daki uranyum zenginleştirme tesisi de, Taliban’a karşı ordunun operasyon başlattığı Buner’in 100 km güneyinde. (NYT, Guardian, Times)