ABD'nin yeni talepleri var

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğu, ABD'nin üs kullanımıyla ilgili yeni talepleri olduğunu doğruladı. ABD ile Türkiye arasında Savunma Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) bulunduğunu anımsatan Başbuğ, şöyle konuştu: "İncirlik'in herhangi bir şekilde kullanılması sadece SEİA çerçevesinde olur.

İSTANBUL / ANKARA - Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğu, ABD'nin üs kullanımıyla ilgili yeni talepleri olduğunu doğruladı. ABD ile Türkiye arasında Savunma Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) bulunduğunu anımsatan Başbuğ, şöyle konuştu: "İncirlik'in herhangi bir şekilde kullanılması sadece SEİA çerçevesinde olur. SEİA dışına çıkan talepler (Karadeniz'de üs talebi)ayrı bir konudur.
Eğer karşı taraf SEİA çerçevesinde kullanım arzu ederse, bunu icra etmek isterse, gayet tabii bu sorun olmaz. SEİA çerçevesinde İncirlik'te bulunacak uçaklar sadece eğitim amaçlı kullanılabilir. Irak konusu SEİA dışında bir konu."
Dışişleri Bakanı Gül, NTV'ye yaptığı açıklamada kendilerine bir talep ulaşmadığını belirterek, "Her şey, 1980'den gelen savunma anlaşması paralelinde gidiyor. Bazı önerileri var. Bu öneriler anlaşma çerçevesinde
olursa kabul görecek" dedi.
Britanya'ya hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise kendisine bu konuda bir talebin ulaşmadığını söyledi.