"Abdülaziz yanan binada katledildi"

"Abdülaziz yanan binada katledildi"
"Abdülaziz yanan binada katledildi"
Tarihçi Talha Uğurluel: Sultan Abdülaziz, Feriye Sarayları olarak bilinen ve dün geceki yangında kullanılamaz hale gelen binada katledildi

İSTANBUL - Tarihçi Talha Uğurluel, dün akşam çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Galatasaray Üniversitesi kampüsündeki tarihi binanın, Osmanlı döneminde Feriye Sarayları'nın bir bölümü olduğunu belirterek, “Sultan Abdülaziz, Feriye Sarayları olarak bilinen binada katledildi” dedi.
Galatasaray Üniversitesi'nin binası hakkında bilgi veren Uğurluel, Osmanlı döneminde, küle dönen yapının da içinde bulunduğu 4 bloğun Feriye Sarayları olarak isimlendirildiğini anlattı.
Osmanlı'nın Topkapı Sarayı'nda 400 yıl kaldığını hatırlatan Uğurluel, 1856'dan sonra devletin Çırağan Sarayı'ndan yönetildiğini belirtti. Uğurluel, devletin yönetim merkezi konumunda olan Çırağan Sarayı'nın kapasitesinin yetersiz kalması sonucu Çırağan Sarayı ile Ortaköy Camisi arasına 'yan saray' anlamına gelen Feriye Sarayları'nın yapıldığını söyledi.

Feriye Sarayları'nı “ Bugün yanmış olan o bina ile solunda bulunan 2 sarı bina, onun yanında bir küçük ahşap yapı, bir de o ahşap yapının Ortaköy Camisi'ne bakan tarafında bulunan 4. bina” olarak tarif eden Uğurluel, 4 binadan müteşekkil Feriye Sarayları'nın Osmanlı'nın son dönemlerine kadar faal olduğunu belirtti.

“ÇIRAĞAN SARAYI'NDA ÖLMEDİ”

Feriye Sarayları'nın acı bir hatırası da olduğunu belirten Uğurluel, “Sultan Abdülaziz, Feriye Sarayları olarak bilinen ve dün geceki yangında kullanılamaz hale gelen binada katledildi” dedi.

Uğurluel, bilinenin tersine Abdülaziz'in Çırağan Sarayı'nda ölmediğini, intihar süsü verilerek Feriye Sarayları'nda katledildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Sultan Abdülaziz'in katledildiği yer; bu saraydır. Abdülaziz, Feriye Sarayları'nda katledildi. İnsanımız, Sultan Abdülaziz'in Çırağan Sarayı'nda öldürüldüğünü bilir. Çırağan Sarayı değildir. Bu acı hadise, yangında mahvolan bu binada oldu. Sultan Abdülaziz, Feriye Sarayı'nda, dönemin Sadrazamı Mithat Paşa ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Avni Paşa tarafından bilekleri kesilerek öldürülmüştür.

Hadise şöyle; 1876'da bir gece Dolmabahçe Sarayı gemilerle sarılıyor, darbe yapılıyor, Sultan tahttan indiriliyor. Sultan Abdülaziz'i önce Topkapı Sarayı'na kapatıyorlar, 4 gün sarayda kalıyor. Topkapı, çok soğuk bir saray. O günlerde bir yaşantı olmadığı için çok pejmürde. Abdülaziz rahatsız oluyor. 'Beni başka yere götürün' diyor. Alıyorlar, Feriye Sarayları'na götürüyorlar. Abdülaziz, 22 gün kadar Feriye'de kalıyor ve o gece içeriye adamlar sokuluyor. Kendisini öldürmüş süsü verilerek, bu büyük adamı bileklerini keserek öldürüyorlar.”

Cumhuriyet'ten sonra Feriye Sarayları'nı oluşturan binaların okul olarak kullanıldığını anlatan tarihçi Talha Uğurluel, yanan binanın 20 yıldır da Galatasaray Üniversitesi olarak eğitim hayatına devam ettiğini hatırlattı. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/111819211181924

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Eee ? - görengözler

  Mezardan kaldırıp hesap mı sorulsun?

  abdülaziz - koruvay

  Nerede öldürdüyseler öldürmüşler işte sonuçta öldürmüşler.

  Münasebetsiz Mehmet Efendi! - Antipas

  Münasebetsiz Mehmet Efendi ve padişah oturmuş sohbet etmekte iken, Mehmet Efendi sormuş, Padişahım siz zurna çalmasını bilir misiniz? Padişah hayır demiş bilmem, niçin sordunuz? Hiiiç demiş Mehmet Efendi, öyle aklıma geldi de...Sayın tarihçinin de öyle aklına gelivermiş büyük sultan Abdülaziz' in bilinenin aksine bu sarayda öldürüldüğü falan işte.

  Aşağıdan tarih - potlac

  Abdülaziz'in, anayasal düzene geçişe ne kadar direndiği, tüm bir genç-Osmanlılar kuşağının hayatında sürgünlerde geçtiğini, korkunç baskıcı bir rejimin başı olduğunu, Osmanlı maliyesini çok kötü yönettiği, perişan bir halkın kötü yöneticisi olduğunu da hatırlamak da fayda var... Biraz aşağıdan tarih yazmanın vakti gelmedi mi bu ülkeye?!!!