Abdülhamid, Şişli Etfal'de!

Abdülhamid, Şişli Etfal'de!
Abdülhamid, Şişli Etfal'de!
2. Abdülhamid döneminde yapılan ve 31 Mart'tan sonra ismi değiştirilen Şişli Etfal Hastanesi'nin adı, 2. Abdülhamid dönemindeki gibi Hamidiye Etfal oldu.

Radikal.com.tr - Padişah 2. Abdülhamid döneminde yapılan Şişli Etfal hastanesinin ismi değişti. Zaman gazetesinin haberine göre 31 Mart'tan sonra ismi 2. Abdülhamid’i hatırlattığı için önce, “Osmanlı Etfal Hastanesi”, sonra da 1922 yılında, ‘Şişli Etfal Hastanesi’ şeklinde değiştirilen hastane artık ‘Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ olarak hizmet verecek.

Bir süredir resmi yazışmalarda bu ismi kullandığı ifade edilen hastane, önümüzdeki günlerde tabelasını da değiştirecek.

İstanbul Beyoğlu Kamu Hastaneler Birliği’ne bağlı olan hastane, Haziran ayında isim değişikliği için Sağlık Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlıkla yapılan yazışmalar sonunda hastanenin isminin, 1899 yılında ilk açıldığında verilen Hamidiye Etfal Hastanesi olarak değiştirilmesine karar verildi.

Hastane 1898 yılı Şubat ayında 2. Abdülhamid'in kızı 8 aylık Hatice Sultan’ı difteriden kaybetmesinin ardından yaptırıldı.


  http://www.radikal.com.tr/114425111442513

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Utanmazlıkta sınır tanımayanlar. - gokhangokhan

  Oldu olacak Hamidiye alaylarını da kurun. Köprüye Yavuz de hastaneye Abdulhamid de. Ne çok seviyorsunuz geçmişin şaibeli tiplerini.

  Bir ihya hareketi doğuyor! - omergokcek

  Yaklaşık 2 senedir, şişli etfal hastanesi yakınında oturuyorum. Çevredeki her metrekarenin beton dolması sebebi ile, Etfal hastanesinin bahcesi, sanki bir vaha gibi 19. Mayıs mahallesini yeşillendiriyor. Üzücü olan birşey var: Nasıl ali samiyen stadı seyrantepeye taşınıp arazisine şu anda plaza ve alışveriş merkezi yapılıyorsa, şişli etfal de seyrantepede yeni yapılan binaya taşınacak, ve mevcut bina yıkılacak. Ben uzun zamandır yerine ne yapılacağını merak ediyordum, isim değişikliği haberi ile ne olacağı belli oldu. Hamidiye etfal hastanesi ihyası! Üzücü olan tarafına gelirsek, bu ihya malesef etfal hastanesi arşiv resimlerindeki o güzel tarihi hastane gibi olmayacaktır, rezidanslar ve alışveriş merkezi ile iç içe geçmiş, bir proje olacaktır. Suizan yapmamak lazım ama yönetim ortada..

  MİLLET - pispor

  daha dün ölen Aşık Veysel i tanımıyor Abdülhamid kim tanır neci ne yapmış Etfal ismini de kaldır adam gibi "Şişli"hst desen olmaz mı