Abdulhamid'in torunu: Muhteşem Yüzyıl'ı sevmiyorum, siyasete geliyorum

Abdulhamid'in torunu: Muhteşem Yüzyıl'ı sevmiyorum, siyasete geliyorum
Abdulhamid'in torunu: Muhteşem Yüzyıl'ı sevmiyorum, siyasete geliyorum
Abdülhamid'in dördüncü nesil torunlarından Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine ağır eleştirilerde bulundu, 'yüksek bir makamdan' teklif gelirse siyasete gireceğini söyledi.

ADAPAZARI - Osmanlı İmparatorluğu'nun 34'üncü padişahı 2'nci Abdülhamid'in dördüncü nesil torunlarından Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine ağır eleştirilerde bulundu, teklif gelirse siyasete gireceğini açıkladı. İstanbul 'da yaşayan, tekstil firması sahibi Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu, dün akşam , Sakarya'nın Arifiye İlçesi'nde AKP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen 'Dedem Abdulhamit Han' panelinde konuştu. Osmanoğlu panel sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Siyasete girmeyi düşündüğünü ve farklı partilerden teklifler aldığını söyleyen Osmanoğlu, dedelerinin yolundan gittiğini ve onlar gibi ülkeye en iyi şekilde hizmet etmek istediğini belirtti. Osmanoğlu, şunları söyledi, "Nasip kısmet. Başbakanlık veya Cumhurbaşkanlığı gibi yüksek bir yerden teklif gelirse katılmak isteriz. Şu ana kadar aileden birisi siyaset girişiminde bulunmadı, ilk defa olacak. Bu ülkenin torunlarıyız, sahipleriyiz, dedelerimiz bu uğurda başlarını yola koydularsa biz de tabi ki başımızı yola koyup en güzel şekilde ülkeyi yönetebileceğimize inanıyoruz." 


'BİZE HİTAP EDEN BİR DİZİ DEĞİL'


Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisini nasıl değerlendirdiğiyle ilgili soruları da yanıtladı. Dizinin kendilerini üzdüğünü, Osmanlı İmparatorluğu'nun doğru bir şekilde anlatılamadığını söyleyen Osmanoğlu, "Bu diziye 'Muhteşem Yüzyıl' değil 'Muhteşem rezalet' diyelim. Gün geçtikçe daha çok rezalet olduğunu duyuyoruz. İlk çıktığı günden bugüne kadar rezalet bir dizinin devam ettiğini ve bizleri üzdüğünü düşünüyoruz. En kısa zamanda bitmesini istiyoruz. Çünkü gerek Türkiye 'den, gerek dünyanın her yerinden insanlar böyle bir diziden çok rahatsızlar. Bizlere hitap eden bir dizi değil. Hakikaten bizleri tanıtan bir şey değil. 'Dedelerimiz hep at sırtında dünyaları fethederken biz tarihimizi düzgün bir şekilde anlatamıyoruz' diye bize söyleniyorlar" dedi. 
Osmanlı padişahlarını anlatan dizi ve yine Osmanlı'yı anlatan bir film çekmek için de görüşmeler yaptıklarını söyleyen Osmanoğlu, şöyle konuştu, "TRT'nin bu konuda bir belgesel çalışması var. Bu belgesel çalışması için Mayıs ayında aile fertleri olarak biraraya geleceğiz. Bunun dışında da Osmanlı'yı doğru anlatan bir film için hazırlığımız var. Yaklaşık bir yıllık bir çalışma, senaryolar yazılmaya devam ediyor. İnşallah bunu bir an önce hayata geçirmeyi düşünüyoruz."
Osmanoğlu, amcası Dündar Efendi'nin de Suriye'de bulunduğunu ve ilk fırsatta Türkiye'ye getirmek istediklerini de belirterek, "Dündar Efendi'nin bir an önce Türkiye'ye gelmesini istiyoruz. Can güvenliği yok, sıkıntılı dönemler geçiriyor ve rahatsız. Sağ olsunlar hem Dışişleri Bakanlığı hem de Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız olsun sürekli yanımızda olduklarını belirttiler, ifade ettiler. Şu anda sessiz kalmak zorundayız ama daha da kötüye giderse artık gerekirse biz gidip alacağız" diye konuştu. (Zafer TOKUŞ-DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1128597112859724

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TURKIYE VATANDASI ILE ASIRET MENSUBU ARASINDAKI FARK - Equalizer001

  Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu: ?Dedelerimiz hep at sırtında dünyaları fethederken biz tarihimizi düzgün bir şekilde anlatamıyoruz.? demis. Bay Osmanoglu; sizin dedeleriniz gocebe bir hayat mi suruyorlardi ki hep at sirtinda yasadilar? Muhtesem Yuzyil; Sultanlarin, insani taraflarini ekrana yansitan cok degerli bir sinema yapitidir. Goruyorumki, siz bu gercegi bile gormekten aciz bir akla sahipsiniz. Ote yandan; siz Turkiyeye neler kazandirdiniz ki yuksek makamdan milletvili olmak icin teklif bekliyorsunuz? Siz kendinizi ne zanediyorsunuz? Sultan Abulhamidin 4.cu kusaktan torunu olmaniz size bir deger katmaz. Kirallarin, Sultanlarin, Diktatorlerin devrildigi bilgi caginda ?Ben Abdulahamidin torunuyum? havalarina girmeniz, sizi gulunc duruma dusurmekten baska bir ise yaramaz.

  ucuz demogoji - tavsiyeci

  Hem ortaokul hem de lise tarih kitaplarinda hristiyanlardan fazla vergi alindigi ve devsirme anlatilir.Osmanlida Turk halkinin ezildigi falan yoktur.Osmanli zamaninda en verimli topraklardaki feodaller etnik Turktur.Turklerin refah seviyesi diger milletlerden iyidir.Padisah yeniceri olarak Turkleri almiyordu, cunku yeniceriler hukuken koleydiler evlenme,adil yargilanma haklari yoktu, padisahin kolelerin mallarina elkoyma, seriata aykiri infaz etme haklari vardi.Zaten Fatihin Turk kokenli bir devlet adamini infaz etmesine seyhulislam karsi cikinca Fatih yenicerileri ust makamlara daha cok tasimaya basladi.

  Yeni Padisah - celal103

  Olaki geldin yeni padisahimiz sana izin verirmi zanetmiyorum.Sana sadece sabir dusuyor.

  Hala normal yurttas olmayi ogrenememisler - nefarkederkifalanfilan

  Deli Ibrahim'de ulkeyi en guzel yonetecegine inaniyordu... Anlasilan, bunlar uslanmamislar; hala ulkenin sahiberiyiz diyorlar, yani bu ulke bizim ailenin demek istiyor. Siz basinizi bu ulke icin ortaya koymazsiniz, siz ancak kendi aileninizin saltanati icin baslari goturursunuz. Sahi Vahdettin'de senin deden oluyordu. Ingilizler Istanbul'u isgal ettiklerinde ne guzel bu ulke icin basini ortaya koymustu. Sonra hepniz birlikte Ingiltere'ye kactiniz. Hangi yuzle bu kadar pervasizca konusabiliyor bu zatlar anlamis degilim. Bu zat anlasilan Turkiye Cumhuriyeti vatandasi olmayi hala icine sindirememis, kendini hala hukumdar saniyor.

  Ata Demirer daha munasip bir padisah namzedi - sguncer

  En azindan kilik kiyafet hususunda padisah dedelerinin $anini lekeleyecek tarzlardan imtina ediyordu filminde.

  padişahım çok yaşa - kullaniciadlikisi

  tayyip de siz de sürekli at üstünde her yeri fethetmekten bahsediyorsunuz, insanları kılıçtan geçirmekten, müslüman olmayanları ağır vergilere bağlamaktan bahsediyorsunuz bilmeden. e bunu çocuklara tabiki anlatmıyoruz

  .. - holdme12

  "Bize hitap eden bir dizi değil" derken? Bu diziyi 1 milyon kişi protesto ediyorsa 10 milyon kişi de severek izliyor. Belli ki bayağı hitap etmiş.