Abdülhamit müzayedesi

Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit ve kızı Ayşe Sultan'ın özel eşyaları, Paris'te düzenlenen bir müzayedede satıldı. Richelieu Drouot Müzayede Evi tarafından düzenlenen açık artırmaya, Türk ve...

PARİS - Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit ve kızı Ayşe Sultan'ın özel eşyaları, Paris'te düzenlenen bir müzayedede satıldı. Richelieu Drouot Müzayede Evi tarafından düzenlenen açık artırmaya, Türk ve Fransız tarihi eser meraklıları ilgi gösterdi. 2. Abdülhamit ve Ayşe Sultan'a ait minyatür resim el yazmaları, el işlemeleri, möble, madeni para, mühür, portreler, havlu, bornoz, mendil gibi özel eşyaların satışa sunulduğu müzayede, yaklaşık iki saat sürdü.
Müzayedede 2. Abdülhamit'in kendi yaptığı çalışma masası 5 bin 800 avrodan satılırken, yine 2. Abdülhamit'e ait pijama 5 bin 500 avrodan alıcı buldu. Fildişi minyatür koleksiyonun 6 bin avrodan satıldığı müzayedede Abdülhamit'in sulu boya port- resi 2 bin 500 avroya, 2 adet yıldız porselen 2 bin 700 avroya, el işlemesi masa örtüsü 3 bin 400 avroya satıldı. Bu arada, Türkiye'den gelen ve yine telefonla Türkiye'den katıldıkları belirtilen tarihi eser meraklılarının da satışa çıkarılan eserlerin büyük kısmını satın aldığı gözlendi.
Bazı eserlerin satışına engel
Ayşe Sultan'ın oğlu Osman Nami Osmanoğlu'nun kızları Fethiye ve Mediha Osmanoğlu, müzayedede sunulan bazı eserlerin satışını mahkeme kararıyla engelledi. Budapeşte'de yaşayan Mediha Osmanoğlu, 3 Mart 2005 tarihinde alınan mahkeme kararıyla müzayedeye sunulan 17 parçanın satışının engellendiğini söyledi. Eşyaları açık artırmaya, Ayşe Sultan'ın torunu Ayşe Naim çıkardı.


    http://www.radikal.com.tr/7403147403140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.