Abdülkadir Aygan için gıyabi tutuklama kararı

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi, İsveç'te yaşayan PKK itirafçısı Abdülkadir Aygan hakkında, askeri personele iftira attığı gerekçesiyle gıyabi tutuklama kararı verdiBurdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde savcılık tarafından açılan ve İsveç’te bulunması nedeniyle katılmadığı davada Aygan hakkında, askeri personele iftira attığı iddiasıyla ilgili ifadesinin alınması amacıyla gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı.
Burdur’un Bucak ilçesi’nde 2001 yılında, hayvan hırsızlığı iddiasıyla gözaltına alınan 17 köylü, Bucak Jandarma Karakolu’nda işkence gördükleri iddiasıyla şikayetçi olmuşlar ve Abdülkadir Aygan ile 9 askeri personel, işkence iddiasıyla yargılanmışlardı.
Aygan, ilk duruşmada, diğer askeri personelle birlikte işkence iddialarını reddetmesine karşın, sonradan mahkemeye verdiği yazılı ve sözlü ifadelerinde, işkenceleri ayrıntılı bir şekilde anlatmış ve rütbeli bazı askerleri suçlamıştı.
Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporların da göz önünde bulundurulduğu davada, 4 astsubaya çeşitli sürelerde hapis cezası verilmişti.(aa)