@ismailsaymaz

Abdullah Cömert'i gaz fişeği öldürdü

Abdullah Cömert'i gaz fişeği öldürdü
Abdullah Cömert'i gaz fişeği öldürdü
Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in ölümüne gaz fişeğinin neden olduğu belirlendi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hatay ’ın Antakya ilçesindeki Gezi eylemleri sırasında 3 Haziran günü hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in gaz fişeğinin başına çarpması sonucunda öldüğü Adli Tıp Kurumu raporuyla kesinleşti. Jandarmanın olaya ilişkin hazırladığı rapora da atıfta bulunan Adli Tıp Kurumu raporunda, “Cömert’in ölümünün gaz fişeğinin kafaya isabet etmesi sonucu oluşan kafatası kırıkları ile birlikte beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu meydana gelmiş olduğu ifade edildi” ifadesi yer aldı. Öte yandan Cömert’in vurulduğu noktada görev yapan polisin şüpheli değil, tanık sıfatıyla dinlendiği de ortaya çıktı. Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Dairesi, Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili hazırladığı raporunu tamamladı. Cömert’in otopsi raporunda şunlar dile getirildi: “Alnının ortasında 4x5 santimetrelik, alın sağ kaş üstünde 2,5x1,5 ve 1x5, 1 santimetrelik iki ekimoz, sağ kaş dış yanda 4x1,5 santimetrelik sürtünme tarzı sıyrıklı ekimoz, bunun kökünde 1x1 santimlik, alt kısmında yanık ile uyumlu görünümü bulunan ateşli silahla oluşması muhtemel sıyrık, kafatasının sağ tarafında dışa bakan yarım ay şeklinde kemiğe kadar ulaşan 4 santimetrelik yırtık, yarım ayın ortasına düşen bölümde 1,5 santimetrelik yüzeysel sıyrık görüldü. Vücudun başka bir yerinde herhangi bir benzeri yara görülmedi.”
Raporda ayrıca, Jandarma Genel Komutanlığı raporuna da yer verildi. Dosyadaki gaz fişeğini inceleyen komutanlık hazırladığı raporda “Toplam ağırlığının 150 gram, uzunluğunun 115.5 m, çapının 30 milimetre, ilk hızının 75 metre/saniye, yanma süresinin 20 saniye, azami menzilinin 90/150 metre, gecikme zamanının 2 saniye, yayılma zamanının 20 saniye şeklinde olduğu dikkate alındığında kişinin ölümü gaz fişeğinin kafaya isabet etmesi sonucu oluşan kafatası kırıkları ile birlikte beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu meydana gelmiştir” dedi. Adli Tıp Kurumu da bu rapor ışığında, “Kişinin kafasına gelen gaz fişeği çarpması sonucu yaralanması ile ölümü arasında illiyet bağı bulunmuştur” saptamasında bulundu.

Tanıklar olayı anlattı

Raporda ayrıca dosyada bulunan tanık ifadelerine de yer verildi. Tanık Sedat Şener, ifadesinde, Cömert’in gaz bombasıyla yaralandığını belirtti. Cömert’e on metre mesafede bulunduğunu kaydeden Şener şöyle konuştu: “Olay esnasında Yıldız ve Uzunyol sokaklarının birleşme yerindeydim. Polis ekipleri tarafından gaz atılıyordu. Gaz bombası Cömert’in kafasının yan tarafına isabet etti. Yere düştü. Kafasının her yerinden kan akıyordu.”
Muhteşem Portakal da olayı balkondan izlediğini kaydederek, “Abdullah’ın sol baş tarafına doğru gaz bombası çarptığını, şahsın ‘Yandım’ diye bağırarak yere düştüğünü gördüm. Abdullah’ın elinde hiçbir şey yoktu” diye konuştu.

Polisler sanık değil tanık

Öte yandan, gaz bombası atan polislerin ‘şüpheli’ değil ‘tanık’ olarak dinlendiği ortaya çıktı. Hatay Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hacı Ali Demir, o gün zırhlı araçta TEM Şubesi’nden iki polisle görev yaptığını söyledi. Birlikte görev yaptığı polislerin isimlerini bilmediğini anlatan Hacı Ali Demir, “Gaz kursu aldığını ve tecrübeli olduğunu” söyledi. Cömert’in nerede ve kimler tarafından yaralandığını bilmediğini kaydeden Demir, dağılanların sokak başlarında toplanıp taş atması üzerine kontrollü ve grubun arka tarafına gelecek şekilde gaz kullandığını anlatı . Aynı birimde görevli Ahmet Kuş da “Yakın mesafede bulunan eylemcilere şortland’ın mazgalından, elle atılan gaz bombası atıyorduk. Uzun mesafede bulunanlara ise 45 derecelik açıyla grubun arka tarafına gelecek şekilde atıyorduk” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1154091115409112

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  o gün bu gün - ermkaya

  Uzun mesafede bulunanlara ise 45 derecelik açıyla grubun arka tarafına gelecek şekilde atıyorduk? DEDİ.

  Yetti demek yetmkiylor! - kutupcu

  Kimin öldürdüğü sorusunu ortadan kaldırmak işi Tayyip'in oldukça, Suriye'deki, Reyhanlı'daki,Uludere'deki ve daha gerilere gidilerek bulunacak kanlı tezgahlardan sonra belki sıra gelebilir Abdocan'a!'İyi çocuK' özellikli valilerini,milletin yüzüne karnşı koruyabilen bir işbirliçiliğin, bütün toplumu katletme faaliyetlerine tren tren bakarken! paket paket zamanlarını, daha aşağılık tuzakların döşenmesi ile geçiriyor! amansız bir deccal sultası ile,kıl severlerinin yalamalarıyla!!

  yorumsuza yorum - mineoz

  Şüphe üzerine bir kapsül incelemeye götürülüyor ve kan Atakan'a ait çıkmıyor. Kapsül götürlürken Atakan'a ait olabileceği düşünülerek götürüldü. Bu konuyla haberin ne alakası var. Burada da kesinleşmiş bir ölüm nedeni var. Adli tıptan rapor çıkmış. Herhalde Cömert'in otopsi raporunu hazırlayanlar Gezi komplosuna bulaşanlardan, Atakan'ın raporunu hazırlayanlar bu komplodan kendini korumuş olanlardı. Bu olaylar sırasında ölenler polisin vahşi tutumu neticesinde ölmüştür. 3-5 yıl sonra devletin yanlışlarını AHİM tazminatı olarak cebimizden ödediğimizde yine Avrupa komplosu diye yaygaraya başlarsınız.

  Yakışmış - vancetti

  Yakışmış malum (gazteye!.) Oysa gerçek öyle değil. Üzerinde kan olduğu iddia edilen kapsül şimdi tarafsız bir laboratuvara gidecek. Sonucu hep birlikte göreceğiz. Tersi olması durumun da, bu yalan haberleri yapanların yüzü kızaracakmı dersiniz?. Hiç sanmam. Çok pişkinler.

  'isakent'e ve tüm çarpıtma 'usta'larına; - düşgünce

  Herşeyi çarpıtmada 'usta' olmuş hükümetin peşinde gidenlerde 'gerçekleri çarpıtma' alanında hızla ustalaşıyorlar. Habere dikkat! Abdullah Cömert'ten bahsediliyor! Ahmet Atakan'dan değil! Herşeyi farklı gösterebilirsiniz, yanlış yönlere çekip insanların bakışını farklılaştırabilirsiniz. Bütün bütün 'icraat' kisvesi altında yaptıkları ve sizin sahiplendiğiniz 'büyük plan'larının adımlarını masum gibi gösterebilirsiniz. Ve fakat başımıza örülen çorabı göremiyorsanız vay halimize. Ben de epey sonra uyandım. Hep beraber uyanamazsak vay ki vay. Gerçeklerin şaşmayan bir huyu vardır, günün birinde muhakkak ortaya çıkar. Abdullah ve Ahmet; nurlar içinde yatın. Gerideki AKP'liler; Allah(cc) namazınızdan önce yüreğinize bakar! Kur'an'ı (anlayarak) okuyan herkes bilir. Sizin dışınızda.

  !!!!!! - hilmiderin_34

  hala bu gezi parkı eyleminden kaynaklanan sonuçlarla alakalı; halkı galeyana getirmeye çalışmayın verdiğiniz görüntülerde ortaya koyduğunuz ifadelerde hep eylemcilerin mağdur olarak gösterildiği görüntüleri kesip kesip yayınlıyorsunuz o eylemcinin o müdahalelerden önceki polisle olan sürtüşmeleri attıkları taşı kırdıkları yağmaladıkları dükkanları evine işine okuluna giderken saldırdıkları, eylemi desteklemedıgı ıcın dovulen ınsanları neden yayınlamıyorsunuz böyle şeyleri illaki emniyet mi yayınlamak zorunda gazetecılık anlayısınız bu mu tarafsız ve durustluk ılkesınden anladığınız bu mu kendı yandas avukatlarınızdan mahkeme fezlekelerını alıyorsunuz ama emnıyetın verdıgı basınla paylastıgı hıc bı goruntu ve fotografı haber yapmıyorsunuz işte sizin habercilik anlayışınız bir muhalif okurunuz olarak belkıde bu mesajımı yayınlamayacaksınız ama bunlarıda lutfen göz ardı etmeyın ....

  Çarpma mı? - ignoranceisbliss

  "Başına çarpması" ibaresi ürkütücü. "Polis hedef almadı, denk geldi" olarak yorumlanabilir.