Abdullah Gül: Adaletin çok iyi korunması gerekir

ANKARA- Cumhurbaşkanı Gül, adaletin çok hassas bir konu olduğunu belirterek, “Adalete inancın hiçbir zaman zedelenmemesi gerekir, bunun çok korunması gerekir” dedi.
İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, soruları da yanıtladı.
İlk soru “Ergenekon” soruşturması kapsamında üçüncü bir ihbar mektubunun kendisine de gönderilip gönderilmediği yönündeydi. Gül, “Bana mektup ya da CD gelmedi. Gelirse haber verirler” dedi.
Gül, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, TCK’nın ‘Usulsüz dinleme’ hükmünü içeren maddelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin açıklama yapıldığının hatırlatılması ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile önceki gün gerçekleştirdiği görüşmelerde bu konunun ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine, şunları söyledi:
“Dün hem Yargıtay Başkanı hem Adalet Bakanı’nı dinledim. Adalet konusu en hassas konudur. Adalete inancın hiçbir zaman zedelenmemesi gerekir, bunun çok korunması gerekir. Tabii ki hukuk devletinde dinlemeler nasıl olur, nasıl yapılır bunlar çok açık şekilde tespit edilmiştir. Yeri geldiğinde kanunların emrettiği şekilde dinleme yapılıyorsa buna çok özen göstererek yapılması gerekir. Kanunsuz dinleme zaten kabul edilebilecek bir şey değildir. Gördüğüm kadarıyla bu konuyla ilgili çok tartışma olduğuna göre her şey tekrar gözden geçiriliyor.”(Radikal)