Abdullah Öcalan: Gerilla otobüsle bile çekilebilirdi!

Abdullah Öcalan: Gerilla otobüsle bile çekilebilirdi!
Abdullah Öcalan: Gerilla otobüsle bile çekilebilirdi!
Abdullah Öcalan müzakerelerle ilgili devlet heyetine 3 şart sunduğunu ve heyetin cevabını beklediğini açıklandı.

Abdullah Öcalan ile dün İmralı Adası'na giderek görüşen kardeşi Mehmet Öcalan, görüşmeye ilişkin DİHA’ya konuştu.

'GERİLLA OTOBÜSLERLE BİLE ÇEKİLEBİLİRDİ'

PKK ’nin geri çekilmesine ilişkin yasal düzenleme eksikliği olduğunu belirten Öcalan, şunları söyledi:

" Türkiye 'deki basın-yayın organları ve hükümet gerillanın çekilmesinin durdurulması noktasında 'Neden gerillayı durdurdunuz?' diyor. Bu hassas bir konudur. Biz o dönem devlete yasal zemini hazırla gerilla çıkar dedik. Erken bir tarihte de çıkabilirdi. 2 ayda da çıkabilirdi. Ama devlet ve hükümet bunu yapmadı. Yapmadığı için de ancak bu kadarı olabilir. Yasal çerçevede bir şey hazırlanmadı. Devlet bunu hazırlasaydı gerektiği zaman otobüslerle dahi gerilla çekilirdi. Rahatlıkla çekilebilirdi. Ama bu yasal zemin hazırlanmadı. Bu yüzden de süreç bu şekilde devam ediyor."

‘3 ŞARTI ONLARA AKTARDIM' 

Müzakerelere ilişkin devlet heyetine 3 şart sunduğunu belirten Öcalan, sürecin heyetin getireceği cevaba göre şekilleneceğini ifade ederken, şöyle konuştu:

"Sürecin altyapısı yasal çerçevede hazırlanması gerekir. Sürecin anlamı bu zemin yaratılırsa daha fazla anlamlı kılınır. Geçtiğimiz günlerde devlet heyeti buraya geldi. Müzakerelerle ilgili 3 şartı onlara aktardım. Onları bekliyorum. Belki yakın bir zaman içerisinde heyet geri gelebilir. Bekliyoruz. Müzakereler başlayacaksa sürece her yönüyle hazırız. Bizden yana bir sorun yok. Sonuçta biz bir tarafız. Tek tarafla Kürt sorunu gibi bir sorun çözülmez. Devlet ve hükümet buna katkı yaparsa belki bir yere gidebilir. Süreç çok fazla hassas bir noktadadır. Çok fazla umutlu da umutsuz da değilim. Yakın dönemde heyetin getireceği cevap süreci netleştirebilir.

BARZANİ İÇİN YORUM YOK

Mehmet Öcalan, görüşmede Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin Türkiye ziyaretine ilişkin de değerlendirmede bulunduğunu söyledi.
Ancak Abdullah Öcalan’ın bu konuda açıklama yapmak istemediğini belirten kardeş Öcalan, "Barzani ziyaretine ilişkin değerlendirme yaptı. Ama şu aşamada açıklamayı doğru bulmuyorum. Neyin ne olacağını nereye gideceğini aktardı. Şu aşamada aktarmayı uygun bulmuyorum" sözlerini aktardı.