Abdullah Öcalan, Gezi için 'paralel devlet' mi dedi?

Abdullah Öcalan, Gezi için 'paralel devlet' mi dedi?
Abdullah Öcalan, Gezi için 'paralel devlet' mi dedi?
Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. Buna göre Öcalan Gezi protestoları için "paralel devlet ayaklanması" dedi ama bu İmralı'daki görüşmeye katılan heyet tarafından kamuoyuna aktarılmadı.

Radikal.com.tr – Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü yazısında ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. Buna göre Öcalan Gezi protestoları için “paralel devlet ayaklanması” dedi ama bu İmralı’daki görüşmeye katılan heyet tarafından kamuoyuna aktarılmadı.

Çözüm sürecine ilişkin değerlendirmeler yapan ve hafta sonu Yüksekova’da yaşanan olayların ardından 4 askerin kaçırılmasıyla “çözüm süreci”nin bıçak sırtından geçtiğini yazan Selvi, sürece karşı çıkan ve onun bozulması için elinden geleni yapan pek çok kesim olduğunu belirterek, Abdullah Öcalan’la İmralı görüşen heyetlere ilişkin ilginç bir iddia ortaya attı.

Yüksekova ve asker kaçırma olaylarının ardından, “Oslo sürecinin köküne kibrit suyu döken Silvan baskınına benzer bir tehlikenin eşiğinden dönüldüğünü” yazan Selvi, “Çözümü isteyen tüm kesimler seferber oldu ve bir provokasyon amacına ulaşmadan sona erdi” diye yazdıktan sonra, bu süreçte “Öcalan'ın verdiği mesajların önemini de göz ardı edemeyiz” dedi.

“Eğer Öcalan'ın duruşu ve çözüme inananların seferberliği olmasaydı bugün başka şeyleri konuşuyor olurduk” diyen Abdülkadir Selvi, yazısını şöyle sürdürdü:

“Çözüm karşıtı bir cephe vardı, buna bir de Anti-Erdoğan cephesi eklendi.

Bunun içinde İran ve İsrail gibi bölgesel aktörler ile çözüm süreci başarılı olursa bundan Erdoğan karlı çıkar diye düşünen bir kesim var. Bunlar PKK 'nın içindeki silahlı mücadele yanlıları ile ittifak etmiş durumdalar.

Yüksekova'nın İran sınırına yakın olması da bu kuşkuyu besliyor.”

Daha sonra “çok önemli gördüğüm bir noktaya dikkat çekmek istiyorum” diyen Selvi, konuyu İmralı'ya giden heyetlere getiriyor ve bu heyetlerden birinin, Öcalan'ın, Gezi için, 'Paralel devlet ayaklanması' dediğini kamuoyundan gizlediğini, “üstüne üstlük Öcalan'dan Gezi'ye selam çakıldığını” öne sürdü.


YAZININ TAMAMI


  http://www.radikal.com.tr/116542011654206

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mesru mudafa, - seyhan62

  aslinda hukumet,devletin çesitli derinliklerinden gelebilecek,provakasyonlara kapiyi sonuna kadar açik birakiyor,bunu kale kol larin insasi,koruyuculari dahada çogaltma çabalari,kùrtler arasinda insa edilen duvarlar,yeni gozalti tutuklamalar, kck davalarinin yerinde saymaya devam etmesi,vs bunlardan cesaret alan devletin deyisik derinliklerinden kendisine pay biçen uniformali gorevliler de demokratik etkinliklere,gozu kara saldirmaktadir sonuçta,S,OCALANIN da herzaman isaret edip herkesi uyardigi MESRU MUDAFA hakkini,kulanacaklarini soylemislerdir!bu hak gerillaya karsi bir saldiri için ,oldugu gibi halka pervasizca kursun yagdirmaya karsi da olabilecek eylemler,beklenilmelidir,ve bu durumlarda PKK nin provakasyon yaptigini soylemek,PKK yi OCALANI tanimama bu konuda yasanilan cahilliktir,

  surec - Fidel Cinar

  kurtler olur surec tehlikeye girmez. dort asker halk tarafindan rehin alinincami surec tehlikeye girer. Sayin Abdullah ocalan caba sarfetikce siz sureci bosa cikarmak icin elinizden geleni yapiyorsunuz. bari birtane polis hakkinda sorusturma acilsada bu halk inansa size. biz Kurtleri bukadar asagilamaktan vaz gecin. Geri zekali muamelesi yapmaktan vaz gecin. Roboski, Medeni ayhan bari birisinde bir sonuc olsa gam yemeyiz. Gercekten surecdiye birsey olduguna inanan varmi. Yazik bu olen bukadar insana yazik.

  ... - LoremIpsum

  Örnegin Mandela'nin mücadelesi sadece Güney Afrikaya degil, tüm Afrika kitasina baska bir perspektif kazandirdi. Öcalan ile PKKnin kürtler icin verdigi mücadele ve elde edilen kazanimlarin yani sira öngördügü cözüm modeli bu cografyaya, ortadogu cografyasina farkli bir perspektif kazandiracaktir.. Mandelanin 29yilini tecrit altinda veba eden zihniyet ve Öcalanin 15 yilini tecrit altinda veba eden zihniyet. Fark varmi sizce? Öcalan = Mandela yada Mandela = Öcalan?

  BEN GEZIYI AŞÛRE TATLISINA BENZETIYORUM - pispor

  Paralel devlet olması mümkün değil zannetmiyorum Öcalan'ından Geziyi yorumladığını Öcalan bir halkın Lideridir sadece sosyalist fikirle olması Gezi hakkındaki yorumları olabilir ama paralel devlet benzetmesi yapmaz Öcalan'ın derdi Akan kanı durdurmak barış kardeşliğin olması ve Kürt halkının özerk demokratik bir anayasal haklar ile barışı tesis etmesidir tüm hayali amacı budur Öcalan asla resimler üzerinden yorum yapmaz

  sizde de her sey beklenir - yeni yol

  ...ama kendi kirli islerinize öcalani alet etmeyin...öcalan gezi direniscilerini selamladi ve basarilar diledi bu bir. ikincisi ve en eglencelisi öcalana muhtacsiniz...cünkü artik "diklenmeden dik duran" erdogan inandirici olamiyor...öcalan adim adim sadece kürlerin degil türkiye halkininda lideri olmaya dogru ilerliyor...

  Adeletsizlik - 30simurg30

  Yüksekova?da yaşanan olayların ardından 4 askerin kaçırılmasıyla ?çözüm süreci?nin bıçak sırtından geçtiğini yazan Selvi, sürece karşı çıkan ve onun bozulması için elinden geleni yapan pek çok kesim olduğunu belirtiyor da neden iki kürdün öldürülmesi sürecin bozulmasına sebep olmuyor!!!!