Abdullah Öcalan: Tarihi bir süreç yaşıyoruz

Abdullah Öcalan: Tarihi bir süreç yaşıyoruz
Abdullah Öcalan: Tarihi bir süreç yaşıyoruz
İmralı'ya giden BDP heyeti İstanbul'a döndü. Kısa bir açıklama yapan Pervin Buldan, Abdullah Öcalan'ın, PKK'nın elindeki kamu görevlilerinin 'bir an önce ailelerine kavuşmalarını umduğunu' söyledi. Geniş açıklama ise 'önümüzdeki günlerde'...

Radikal.com.tr - Sabah saatlerinde PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüşmek üzere, tutuklu bulunduğu İmralı Adası'na giden 3 kişilik BDP heyeti İstanbul 'a döndü. Adadan döner dönmez, 18.15 sularında heyet adına BDP Iğdır milletvekili Pervin Buldan kısa bir açıklama yaptı. 

Abdullah Öcalan'ın, basına, 'emeklerine gösterdiği saygı nedeniyle' teşekkür ettiğini belirten Buldan, görüşme notlarını içeren kapsamlı açıklamanın, eşbaşkanlarla görüşmelerden sonra 'önümüzdeki günlerde' yapılacağını söyledi.


Sözlerine "Sayın Öcalan'ın çok kısa bir açıklamasını paylaşmak istiyoruz" diye başlayan Pervin Buldan şöyle devam etti: "Basına, emeklerine duyduğu saygıdan dolayı selamlarını iletti. Bu görüşme tarihi bir adımdır, tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bütün taraflar bu süreçte çok dikkatli ve duyarlı olmalıdır. Devletin ve PKK'nın elinde tutsaklar var. PKK elindeki tutsaklara iyi davranmalı. Umarım en kısa sürede ailelerine kavuşurlar. Bütün açıklamaları, görüşme notlarını eşbaşkanlarımız zamanı gelince kamuoyuyla paylaşacaktır."


Buldan'ın oldukça kısa açıklamasında dikkat çeken iki nokta oldu.

Öcalan'ın, çeşitli tarihlerde kaçırarak elinde tuttuğu kamu görevlilerinin serbest bırakması için PKK'ya çağrı yapması yönünde bir beklenti oluşmuştu. Ancak Öcalan, bu konudaki "Umarım en kısa sürede ailelerine kavuşurlar" temennisinin ötesinde net bir çağrıda bulunmadı. Öcalan'ın 'Devletin elindeki tutsaklar'dan söz etmesi de dikkat çekti.

İkinci nokta ise Buldan'ın kısa açıklamasına yansıyan iyimser, olumlu havaydı. Öcalan'ın Buldan tarafından aktarılan, "Bu görüşme tarihi bir adımdır, tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bütün taraflar bu süreçte çok dikkatli ve duyarlı olmalıdır" sözleri görüşmeler için iyimser bir izlenim edinilmesine yol açtı.


  http://www.radikal.com.tr/112264111226416

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  mesajın kısa anlamı - aroşem

  devlette, pkk de elindeki tutsakları bırakmalı yani cezaevindki tutsaklara özgürlük ve pkk nin elindeki kamu görevlileri ve diğer tutsaklar pkk bırakmalı karşılıklı ilk güven adımı olarak görülür bence mesaj bu. ah keşke genel bir siyasi af olsaydı... biz siyasi tutuklu aileleri yıllardır bunun hasretini yaşıyoruz.çünkü bizim çocuklarımız kardeşlerimiz savaş esiridir.tabi pkknn elindekilerde savaş esiridir.türkiyede son yıllarda çıkan aflar hep adi suçları kapsamış siyasi tutsaklar terör suçlusu denilerek hep afın dışında bırakılmıştı.tabi buda eşitlik ilkesine aykırı bir aftı.umarım güzel şeyler olur ve Türkiyedeki halklar tehlikelere karşı barış için tehlikeleri bertaraf eder.

  Imrali - verateyze

  Bütün kalbimle ve yüregimin sesi ile , bu toplantilardan barisin saglanacagini ümüt ediyorum. Ümüt ediyorum cünkü;bana göre, MHP haric tüm partiler anladilarki baris icin kan dökmeye degil, müzakereye ihtiyac vardi ve zorunlu idi. Taraflar birbirlerine karsi, ihtiyatli davraniyor ve sözleri ve eylemleri ile hata yapmamaya ama birbirlerini edepli lisanla ezdirmeme cabasindalar. En dogrusuda bu degilmi? Keske otuz sene önce de böyle davranabilseler ve bu ortama zemin hazirlayabilselerde, o kadar gencler ve sivil halk tzelef olmazdi. YAZIK DEGILMI. YASAM ICIN BARIS SART, SART VE SARTTIR.

  OCALAN, TARIHI SUREC VE VOLTAIRE - Equalizer001

  Abdullah Öcalan: ?Tarihi bir süreç yaşıyoruz." Ne kadar tarihe cok duskun bir milletiz! Tarihimizle ovunur, tarihimizden guc alir, tarihimizle yasariz. Olumlerimiz bile tarihi?dir. Ahsap ve camudan yapilmis binlarimiza eski olduklari icin ?Tarihi Binadir? muhuru basmaktan bile cekinmeyiz. Hele tarih yazmak, her Turk?un ruyasidir. Bu baglamda, Ocalan da Turk kimyasi ile yogruldugu ve bizlerden biri oldugu icin ?tarihi surec yasiyoruz? diyor. 30 Yildir biribirimizi bogazlamaktan vazgecmeyi dusunmemiz neden gercegi gorme, aklini basina alma sureci degil de tarihi surec oluyor? Tam da bu soruyu sorarken aklima Voltair?in su sozu geldi: Tarih; cinâyetlerin ve felâketlerin bir tutanağıdır. __Voltaire

  PKK Filistin çelişkisi - PAN-ZEHİR

  Abdullah Öcalan hapsihanedeki teröristlerini Filistinli falan sandı heralde,İsrail'li asker Gilad Shalid'in takası gibi bir takası rüyasında görmeye başlamış.Kaçırılan ve alıkonanlara tutsak denmez...

  Al gülüm ver gülüm ! - EUIC

  Imralıya gidip gelen bu üçlü heyetin açıklamalarına bakılırsa yakın bir zaman içerisinde Devletin elindeki PKK lı tutsaklar ile PKK nın elindeki tutsaklarla bir TAKAS yaşanılacıgına benziyor al gülüm ver gülüm hesabı.Bu süreç barış sürecinden öte oyalama ve güvensizlik sürecine benziyor bunun yanında birde Köprüyü geçinceye kadar Ayıya Dayı deme hesabı...)))Bu Takas kısa bir süre önce İsrail ile Filistin arasında yaşanılan bir TAKAS gibi olacağa benziyor

  Hormonlu surec - TosunBunu

  Bilindigi kadariyla TC Ceza ve Tutukevlerinde hukumlu ve mahkumlar pekekecilerin elinde de rehineler var.Tutsak yeni bir kavram oldu,Semdin Sakik olmasin bu tutsak ?