Abdullah Öcalan: Tarihi bir süreç yaşıyoruz

Abdullah Öcalan: Tarihi bir süreç yaşıyoruz
Abdullah Öcalan: Tarihi bir süreç yaşıyoruz
İmralı'ya giden BDP heyeti İstanbul'a döndü. Kısa bir açıklama yapan Pervin Buldan, Abdullah Öcalan'ın, PKK'nın elindeki kamu görevlilerinin 'bir an önce ailelerine kavuşmalarını umduğunu' söyledi. Geniş açıklama ise 'önümüzdeki günlerde'...

Radikal.com.tr - Sabah saatlerinde PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüşmek üzere, tutuklu bulunduğu İmralı Adası'na giden 3 kişilik BDP heyeti İstanbul 'a döndü. Adadan döner dönmez, 18.15 sularında heyet adına BDP Iğdır milletvekili Pervin Buldan kısa bir açıklama yaptı. 

Abdullah Öcalan'ın, basına, 'emeklerine gösterdiği saygı nedeniyle' teşekkür ettiğini belirten Buldan, görüşme notlarını içeren kapsamlı açıklamanın, eşbaşkanlarla görüşmelerden sonra 'önümüzdeki günlerde' yapılacağını söyledi.


Sözlerine "Sayın Öcalan'ın çok kısa bir açıklamasını paylaşmak istiyoruz" diye başlayan Pervin Buldan şöyle devam etti: "Basına, emeklerine duyduğu saygıdan dolayı selamlarını iletti. Bu görüşme tarihi bir adımdır, tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bütün taraflar bu süreçte çok dikkatli ve duyarlı olmalıdır. Devletin ve PKK'nın elinde tutsaklar var. PKK elindeki tutsaklara iyi davranmalı. Umarım en kısa sürede ailelerine kavuşurlar. Bütün açıklamaları, görüşme notlarını eşbaşkanlarımız zamanı gelince kamuoyuyla paylaşacaktır."


Buldan'ın oldukça kısa açıklamasında dikkat çeken iki nokta oldu.

Öcalan'ın, çeşitli tarihlerde kaçırarak elinde tuttuğu kamu görevlilerinin serbest bırakması için PKK'ya çağrı yapması yönünde bir beklenti oluşmuştu. Ancak Öcalan, bu konudaki "Umarım en kısa sürede ailelerine kavuşurlar" temennisinin ötesinde net bir çağrıda bulunmadı. Öcalan'ın 'Devletin elindeki tutsaklar'dan söz etmesi de dikkat çekti.

İkinci nokta ise Buldan'ın kısa açıklamasına yansıyan iyimser, olumlu havaydı. Öcalan'ın Buldan tarafından aktarılan, "Bu görüşme tarihi bir adımdır, tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bütün taraflar bu süreçte çok dikkatli ve duyarlı olmalıdır" sözleri görüşmeler için iyimser bir izlenim edinilmesine yol açtı.