Abdullah Öcalan'dan mektup

Abdullah Öcalan'dan mektup
Abdullah Öcalan'dan mektup
BDP'lilerin ziyaret ettiği Abdullah Öcalan'ın, doğum gününden önce 'ben üzerime düşeni yaptım' diyen bir mektubu yayımlandı.

DİYARBAKIR - İmralı Adası'nda BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, başkanlığındaki heyetle görüşen Abdullah Öcalan, doğum gününü kutlamak için Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi'ne gelen örgün sempatizanlarına okunması için 3 sayfalık mesaj gönderdi. Öcalan, Kürtçe yazdığı 3 sayfalık mesajda, zengin-fakir, kadın -erkek ve genç -yaşlı demeden herkesi sürece uymaya ve süreci gelişirmeye çağırdı.

Öcalan, "Çok iyi bilinmeli ki, artık farklı bir yaşam gelişecektir. Umuyorum ki, bu süreç gelişirken bir damla bile kan akmasın" dedi.
İmralı'da dün BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile görüşen Abdullah Öcalan 3 sayfalık mesaj gönderdi. Kürtçe el yazısıyla kaleme alınan bu mesaj, dünden itibaren Öcalan 'ın doğum gününü Ömerli Köyü'ne giderek kutlamak üzere Halfeti ilçesine gelen binlerce kişinin katıldığı etkinlikte gece geç saatlerde okundu. Öcalan mesajında 'herkesi barışa olan güvenciyle selamladığını' belirterek şöyle dedi:

"Ben çok iyiyim. Son nefesime kadar iyi olacağım. Amara'ya (Ömerli) gelip doğum günümü kutlayan herkese sonsuz teşekkürler. Böylesi günde sizlere müjdem şudur ki; gerçekten onurlu bir barışın imkanları artmıştır. Bu bizim insanlarımıza sunacağımız en önemli şeydir. Ben 65 yaşımı geçmekteyim. Ben üzerime düşeni yaptım. Eylem sırası halkımızın kendisindedir. Onlara olan büyük hizmetimi hürmetimi önemli oranda tamamladığımı düşünüyorum. 'Onurluyum' diyen herkesi zengin-fakir, kadın-erkek, genç-yaşlı demeden sürece uymaya ve geliştirmeye çağırıyorum. Şu çok iyi bilnmeli ki; artık farklı yaşam gelişecektir. Umuyorum ki bu süreç gelişirken, bir damla bile kan akmasın. Herkes, aşkla bu sürece katılsın. Bu süreci ağırlıklı olarak ortaya çıkaracak olan halkımızdır. Halklardır."
Mesaj Halfeti'de hem Kürtçe hem Türkçe okundu. (dha/Ferit ASLAN)


  http://www.radikal.com.tr/112804411280445

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ben üzerime düşeni yaptım.. - denizci-41

  Öcalan'ın bu ifadesi bana, bu sürecin başarısından pek emin olmadığı izlenimini verdi..Sanki, ben üzerime düşeni yaptım; "gerisi size kalmış" der gibi..Süreci devam ettireceklere adeta bir mesaj veriyor.."Ne haliniz varsa görün!" diyor...

  Üzerine düşeni yaptığın kesin! - tereyaa

  Üzerine düşeni yaptığın için zaten bu kadar yüceltiliyorsun devlet tarafından! Onurluyum diyen herkesi çağırıyormuş haşmetmahap! Gerçekler bu kadar tersyüz edilebilir ancak! Onurlu barış dediğin Kürdlere ne vaad ediyor, ondan neden hiç bahset miyorsun? Büyük hizmetin Kürdlere değil de daha önce dillendirdiğin gibi devlete olmasın? Kürdlerin kollektif hakları ile ilgili tek kelime etmeden Kürd önderini oynayacaksın, insanlardan da sorgusuz sualsiz itaat bekleyeceksin! Yok öyle yağma!

  Mektubun meali - fonksiyonel

  Meali: "Ben sizin namınıza Anadolu çocuklarını öldürdüm. Anaları evlatsız, çocukları babasız, kadınları dul bıraktım, uzuvlarını kaybedenler ise eşikte duruyor. Maksat TC'yi dize getirmekti. Ölen ölmüş, kalan sağlar bizimdir. Özgür Kürdistan manifestosu ile başladık, cinayetlere. Sınır dışına çekilerek, manifestomuzu taçlandırdık. Yaşım 65. Şurda yaşayacağım maksimum 10 / 15 sene. Ev hapsine girsem bile. Türk düşmanlığını yenemem. Ya bir suikaste kurban giderim, ya da toplu bir lince. Sizler barışın. Kan akmasın. Akan her kan, bana olan kin, öfke ve hıncı bilemekten başka bir şeye yaramaz. Türklere istediklerini verin. Ki kalpleri yumuşasın. Özerklikten de vazgeçtik işte. Ben öldükten sonra. İster özerklik yapsınlar, ister konfederasyon. Bu arada ne kadar Kürt hareketini oluştursam da Kürtçe bilmem ben, tıpkı Kürt vekilim Emine Ayna gibi. Ki nevruzda da metni Türkçe kaleme almıştım zaten. Oluşturduğum bu kangreni umarım düzeltir, vücut bütünlüğüne halel getirmezsiniz!"

  HERZAMAN AYNI - şetto

  Sn Öcalan herzaman aynı şeyleri savundu her konuşmasına barış ve kardeşlikle başladı.ama tc deki gladyo yapılanması bunu halklara çarpıtarak yansıtı aksini idia edenler 1996 med tv yayınlarını bulup izlesinler. her zaman "biz ucuz kahramanlık yapmayız" demiştir. bizim açımızdan mesele aslan kaplan hele hele çakal kesilme meselesi değildir. mesele bir halkın varlığı ve haklarını barış içerisinde temin etmektir. defalarca eteşkesler olmuş görüşmeler olmuş "rahmetli özal erbakan ve ecevitle" olumlu görüşmeler olmuş, 1999 da onca can kaybına rağmen gerilla sınır dışına çekilmiş ama her defasında birtakım gizli ve kirli güçler barışın tesisini engelemişler. SN öCALAN adeta kürt halkının zihnini okuyup ona göre karar vermektedir.o kürt halkının ve diğer anadolu halklarının onurunu haysiyetini zedeleyecek hiçbir davranış içine girmedi ve girmemektedir. aslan olmak kendinden olanı yüceltip başkasını alçakça aşağılamak değildir. kendinden başka halkları şağılama işi olsa olsa çakalların işidir. bu tür haysiyetsiz işleri birtakım kürt yönetici ve liderlerine "aşiret reisi yok sözde kürt hükümeti vs" zırvalarla kimlerin yaptığını kürtler ve diğer anadolu halkları çok iyi bilmektedirler.

  wayy canim benim, gozlerim yasardi - HDI

  ne kadar kibar ve duygulu olmus, beka da aslan imralida ceylan...