@ismailsaymaz

'Abdullah'ı gaz bombası öldürdü'

'Abdullah'ı gaz bombası öldürdü'
'Abdullah'ı gaz bombası öldürdü'
Hatay'daki gösteride ölen Abdullah Cömert'in kafatasında çökme ve yırtık saptandı. CHP'li Başkan: Gaz bombası gelmiş.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Hatay’da önceki günkü gösteriler sırasında hayatını kaybeden 22 yaşındaki Abdullah Cömert’in ilk açıklandığı gibi ateşli silah nedeniyle ölmediği ortaya çıktı. Cömert’in, polisin attığı gaz bombasıyla yaralanıp hayatını kaybettiği öne sürüldü.
CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu, Radikal’e yaptığı açıklamada, Cömert’in başına isabet eden gaz bombası kapsülüyle öldüğünü belirterek, “Biz sabaha kadar otopsideydik. Otopsi sonucunda gaz kapsülünün başına isabet ettiği ve patladığı şeklinde rapor çıktı” dedi. Mullaoğlu, Cömert’in ana caddeden ara sokağa kaçarken, Akrep adlı polis araçlarından atılan gaz bombasıyla yaralandığını belirterek, “Çok ağır bir müdahale oldu. Müthiş bir karmaşa vardı. Müdahale etmeye çalıştık, kontrol edemedik. Abdullah, bizim partimizin üyesiydi. Çok efendi bir çocuktu” diye konuştu. Mullaoğlu ayrıca, Esat Tatlıoğlu adlı bir gencin de yakın mesafeden atılan gaz bombası fişeğini çarpması sonucunda dalağının alındığını belirtti.
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de dün Cömert’in ölümüne ilişkin bilgi verdi. Lekesiz, önceki gece saat 23.35 sıralarında Abdullah Cömert isimli bir vatandaşın Armutlu Mahallesi’ndeki gösteriler sırasında ‘kimliği belirsiz kişiler tarafından açılan ateş sonucunda yaralı olarak geldiği Antakya Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybettiğini’ ilk elde edilen bilgilere göre kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlattı. Vali şöyle devam etti:
“Yapılan otopsi sonucuna göre ölüm sebebinin farklı olduğu, herhangi bir ateşli silah yaralanması sonucunda hayatını kaybettiğine ilişkin bulguların olmadığı anlaşılmıştır. Otopsi raporunda ateşli silaha ait giriş-çıkış deliği ve beyin dokusunda trace oluşturmuş herhangi bir lezyom rastanmadığı, başının arkasında çökme nitelikli parçalı kafatası kırığı ve üzerinde yarım ay şeklinde 4 santimetre çapında kemiğe kadar ulaşan bir yırtığa rastlanıldığı belirtilmiştir. Kesin ölüm sebebi yapılacak araştırma ve inceleme sonucu anlaşılabilecektir. Ancak mevcut otopsi raporuna göre ateşli silaha ait giriş çıkış deliği ve beyin dokusunda trace oluşturmuş herhangi bir lezyona rastanmadığı belirlenmiştir.”
Lekesiz, bir gazetecinin “kafasına biber gazı isabet edip o şekilde öldüğü yönünde iddialar olduğunu” söylemesi üzerine, “Tüm bunlarla ilgili olarak başsavcılığımızın, elindeki otopsi raporuna göre yaptığı açıklama ortada” yanıtını verdi.