Abdüllatif Şener hariç tüm bakanlar yuhalandı

Şırnak'ta şehit düşen Binbaşı Ramazan Armutçuoğlu'nun Ankara Kocatepe Camii'ndeki cenazesinde hüzün ve öfke bir aradaydı. Doğu görevinin bitmesine bir yıl kala babalarını yitiren 11 yaşındaki Eren ve bu hafta ÖSS sınavına girecek olan...

ANKARA - Şırnak'ta şehit düşen Binbaşı Ramazan Armutçuoğlu'nun Ankara Kocatepe Camii'ndeki cenazesinde hüzün ve öfke bir aradaydı. Doğu görevinin bitmesine bir yıl kala babalarını yitiren 11 yaşındaki Eren ve bu hafta ÖSS sınavına girecek olan 18 yaşındaki Emre, hem birbirlerine hem de annelerine destek olmaya çalıştı. Eşinin ölümünü televizyondan öğrenen Nilgün Armutçuoğlu hükümete kızgındı. Cenazeye katılan bakanların taziyesini kabul etmedi. Kocatepe Camii'ni dolduran kalabalık da öfkeliydi. Cenaze töreni atılan sloganlarla AKP protestosuna dönüştü.
Törene Armutçuoğlu'nun yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kuvvet komutanları, CHP lideri Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Adalet Bakanı Fahri Kasırga, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Devlet Bakanı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Osman Güneş, Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, DSP lideri Zeki Sezer, BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu, AKP milletvekili adayları Ertuğrul Günay ve Zafer Çağlayan da katıldı.
Ankara Emniyet Müdürlüğü, törenin yapıldığı Kocatepe Camii çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Cumhurbaşkanı Sezer ve AKP'den milletvekili adayı olmayan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener alkışlarla karşılanırken; AKP'li diğer bakanlar yuhalandı. Sezer, camiye gelişinde alkışlarla ve "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganıyla karşılandı. Şehit Binbaşı'nın eşi Nilgün Armutçuoğlu da, kendisine taziyelerini ileten kabine üyelerinden hiçbirinin elini sıkmazken; sadece Şener ile tokalaştı. Nilgün Armutçuoğlu, üzüntüden titreyen sesiyle, "Onurlu bakan, sadece senin elini sıkıyorum" diyerek sadece Şener'in taziyesini kabul etti. Ancak Şener Bakanlar Kurulu'ndan sonra açıklama yaparken, "Son zamanlarda şehit cenazelerinde ortaya çıkan bazı olumsuz görüntüleri doğru bulmadığımızı belirtmek istiyorum" dedi.
Erdoğan'a tepki seli
Başbakan Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Yatırım Danışma Konseyi toplantısına gittiği gerekçesiyle törene katılmadı. Cami avlusunu dolduran öfkeli kalabalık, 'Şehit burada, Tayyip nerede' sloganıyla Erdoğan'ı protesto etti. Erdoğan'a yönelen protestolardan biri de Kartal Askeri Hastanesi'nin verdiği çürük raporu nedeniyle askere gitmeyen oğlu Burak Erdoğan'a ilişkin slogan oldu. Cenazede, 'Tayyip oğulunu askere gönder' sloganı atıldı Cenaze törenine Türk Bayrakları'yla gelen vatandaşlar, 'Hükümet istifa', 'AKP dışarı', 'Kahrolsun ABD işbirlikçisi AKP', 'Şehitler ölmez vatan bölünmez', 'Kahrolsun PKK', 'Askere uzanan eller kırılsın' sloganları attı.
Namaz sırasında Cumhurbaşkanı Sezer'in gözleri doldu. Namazın ardından Armutçuoğlu'nun tabutu top arabasına konuldu. Sezer, geçit töreninde de Armutçuoğlu'nun ailesiyle birlikte bir süre yürüdü. Bu sırada, töreni evlerinden izleyen bazı vatandaşların 'Kanımızın son damlasına kadar bu vatanı savunacağız' dedikleri duyuldu. Armutçuoğlu'nun cenazesi, Cebeci Şehitliği'nde toprağa verildi. Armutçuoğlu'nun büyük oğlu Emre, tören boyunca babasının fotoğrafını elinden bırakmazken, babasını son yolculuğuna asker selamıyla uğurladı. Kardeşi Eren de babasının tabutunun arkasında el salladı.