ABD'ye Aslıtürk için nota verilecek

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ABD'de yakalandıktan sonra serbest bırakılan işadamı Orhan Aslıtürk ile ilgili olarak bu...

TRABZON - Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, ABD'de yakalandıktan sonra serbest bırakılan işadamı Orhan Aslıtürk ile ilgili olarak bu ülkeye çok ciddi bir şekilde nota göndereceklerini söyledi.
Türk, DSP Trabzon İl Başkanlığı'nı ziyareti sırasında gazetecilerin Orhan Aslıtürk ile ilgili sorularını yanıtladı. Türk, "Aslıtürk'ün yakalandığını öğrenir öğrenmez Türkiye olarak ABD'den iadesini talep ettik. Bu nedenle geçiçi olarak tutuklanmasını istedik" dedi.
Türkiye ile ABD arasında suçluların iadesine ilişkin bir sözleşme olduğunu hatırlatan Bakan Türk, şöyle devam etti: "Bu sözleşme çerçevesinde iade işleminde bulunulacağı zaman 60 güne kadar geçiçi tutuklanma istenebilir. Türkiye bu hakkını kullanmıştır. Bizim geçiçi olarak tutuklama talebimizin gereğini henüz yapmadan Aslıtürk'ün ABD'den ayrıldığı anlaşılıyor. Yani ABD makamları bu konuda süratli davranmamışlardır. Biz önümüzdeki günlerde ABD'ye çok ciddi bir şekilde nota gönderek imzaladıkları antlaşmalara sadık kalmalarını isteyeceğiz. Karşılıklı olarak bu tip konuları iyi niyetle uygulamanın zorunluluğuna işaret edeceğiz."
Geç gelen karar
Bu arada ABD Adalet Bakanlığı'nın, kaçak işadamı Orhan Aslıtürk hakkında bir tutuklama kararı hazırlamakta olduğu ve Orhan Aslıtürk'ün bir daha ABD'ye giriş yapması durumunda tutuklanacağı belirtildi.