ABD'ye ne oluyor?

ABD'ye ne oluyor?
ABD'ye ne oluyor?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ABD’nin Türkiye’ye yönelik açıklamasına yanıt verdi. İsrail’le ilgili bir açıklamaya neden ABD’nin cevap verdiğini anlamadığını söyleyen Çelik, “ABD’ye ne oluyor? ABD, İsrail’in adına konuşma hakkını niye kendinde buluyor, onu anlamıyorum. Türkiye bir NATO ülkesidir. İsrail değildir” dedi.
Dünkü AK Parti MKYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Çelik, Suriye’de sivillere karşı kimyasal silah kullanılmasını değerlendirirken, “Ülkemizde Beşşar Esad’a sempati duyan, ona yakın duran siyasilerin de bu olup bitenden ders çıkarması gerekiyor” diye konuştu. “Türkiye yalnız kaldı” eleştirilerine de yanıt veren Çelik, diplomaside kısa vadeli hesap yapanların borsada aceleci davranıp ertesi gün tepetaklak gidenler gibi olduğunu söyledi. Çelik, AK Parti’nin macera sever bir dış politika gütmediğini ifade ederek, “Gaza gelip Suriye’ye filan girecek değiliz” dedi. İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Twitter üzerinden eleştirmesi üzerine gazeteci Ertuğrul Özkök’ün yazdıklarını da hatırlatan Çelik, “Eleştirmekte ne kadar haklı olduğumu bir kez daha anladım” dedi. 5-19 Ağustos tarihleri arasında Denge Araştırma şirketi tarafından yapılan kamuoyu araştırması ile ilgili olarak da bilgi veren Çelik, AK Parti’nin oyunun yüzde 51.4 olduğunu söyledi. Çelik’in verdiği bilgiye göre AK Parti’yi CHP (yüzde 24.9), MHP (yüzde 13.4) ve BDP (yüzde 7) takip ediyor.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da dün sabah yaptığı açıklamada, Suriye’de yaşanan insanlık suçuna karşı sessiz kalmanın bu suça ortak olmak olduğunu belirtti. Bozdağ, Hürriyet’in olayı haber yapmadığını da iddia etti. Ancak daha sonra Twitter hesabından bir açıklama daha yaparak, birinci sayfadaki haberin küçük yer aldığını yazdı.