ABD'ye rica: Operasyon dursun

ABD'nin Irak Büyükelçisi Ryan Crocker'le görüşen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik operasyonları durdurması için temasa geçilmesini istedikleri belirtildi.

SELAHATTİN - ABD'nin Irak Büyükelçisi Ryan Crocker'le görüşen Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ve Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik operasyonları durdurması için temasa geçilmesini istedikleri belirtildi.
Celal Talabani, Mesut Barzani ve Ryan Crocker, Kuzey Irak'taki Selahattin kasabasında bir araya geldi. Peyamner Haber Ajansı'na göre, üçlü toplantı sürerken basını bilgilendiren KYB Politbüro üyesi Mela Bahtiyar, "ABD'nin Irak Büyükelçisi Ryan Crocker'dan operasyonların son bulması için Türkiye ile temasa geçilmesi istendi" dedi.
'Kaygılarımızı ilettik'
Beyaz Saray sözcüsü Scott Stanzel de Washington'da Kuzey Irak operasyonuyla ilgili gazetecilere açıklama yaptı. Stanzel, "Türk hükümetine kaygıların artmasına ya da sivil can kayıplarına yol açabilecek her bir şeyle ilgili, bu adımlara dair kaygılarımız olduğunu açık biçimde dile getirdik" dedi. (anka, afp)