ABD'ye sitem

Genelkurmay, PKK'nın Türkiye'ye sızmasının önlenmesi için Kuzey Irak'ta önlem alınmaması nedeniyle ABD'ye sitemini bildirdi.

ANKARA - Genelkurmay, PKK'nın Türkiye'ye sızmasının önlenmesi için Kuzey Irak'ta önlem alınmaması nedeniyle ABD'ye sitemini bildirdi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'le dün bir araya gelen ABD Avrupa Kuvvetler Komutanı Orgeneral James Jones ve Merkez Kuvvetler Komutan Yardımcısı Lance Smith, Ankara'dan ayrıldı. Görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Jones, PKK'yla mücadelelerinin 'gerçek ve içerikli' olduğuna inanılmasını istedi. "Türkiye ve ABD'nin ortak mücadeleye yaptıkları katkı ve işbirliğinden olağanüstü gururlu" olduklarını söyleyen Jones, PKK'ya operasyon konusunda "Kuzey Irak'taki durum Irak'taki egemen devleti de içine alan bir durumdur" dedi. Genelkurmay Başkanlığı da görüşmelerin ardından yaptığı yazılı açıklamada,
"Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü faaliyetlerinin sona erdirilmesi, bu bölgeden Türkiye'deki bölücü eylemlere sağlanan desteğin kesilmesi ve hududun Irak tarafındaki kontrol boşluğu nedeniyle terörist geçişlerini önlemek için tedbir alınması gerektiği hususları teyit edilmiştir" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7570477570470

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.