ABD'yle Irak gerilimi

AKP yönetiminin son dönemde ABD'nin Irak politikasına ilişkin eleştirilerini artırması gerginliğe neden oldu. ABD yönetimi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'ye Irak için söylediklerinin 'diplomatik nezaket sınırları dışında' buldu.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - AKP yönetiminin son dönemde ABD'nin Irak politikasına ilişkin eleştirilerini artırması gerginliğe neden oldu. ABD yönetimi, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'ye Irak için söylediklerinin 'diplomatik nezaket sınırları dışında' buldu. AKP'li Mehmet Elkatmış'ın dün 'soykırım' suçlamasında bulunması bardağı taşırdı. ABD Büyükelçiliği, "ABD hedef gösteriliyor. Kabul edilemez" diye tepki gösterdi.
Bardağı taşıran olay
Türkiye-ABD arasında son dönemde yaşanan gizli gerginlik, AKP'lilerin eleştirilerini artırmasıyla gün yüzüne çıktı. Gerginlik kaynağı olarak ABD'li askerlerin Felluce'de camide ağır yaralı bir sivili öldürmesi olarak gösteriliyor. Erdoğan, bu görüntüler üzerine, Şeker Bayramı'nda, "Dünyadaki güçler egemenliğini acımasız şekilde uyguluyor, buna karşı başta Müslümanlar güçbirliği yapmalı. Temennim odur ki, Türkiye bunun bayraktarlığını yapsın" demişti.
'Teamüllere aykırı'
Başbakan, ABD Büyükelçiliği'nce kaygıyla karşılanan açıklamalarının ardından geçen hafta, seçimi kazanmalarından dolayı kutlamak için aradığı ABD Başkan Yardımcısı Cheney'ye tebriklerini ilettikten sonra 'diplomatik teamüllere aykırı' olarak Irak konusuna girdi ve Amerikan yönetimine ağır eleştirilerde bulundu. ABD kaynakları, Erdoğan'ın eleştirileri üzerine Cheney'nin de kendi pozisyonlarını aktardığını anlatarak, "Esas sıkıntımız, görüşmenin basına aktarılması ve yanlış anlatılması. Kaygılarımız gayriresmi yollarla Dışişleri Bakanlığı'na iletildi" dedi.
'Hitler'den beter'
TBMM Başkanı Bülent Arınç önceki gün ABD'yi, "Felluce'de uluslararası hukuk çiğneniyor" diye eleştirirken dün, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Elkatmış, ABD'yi suçladı. Elkatmış, "ABD Irak'ta bir soykırım ve vahşet suçu işlemektedir. Ne Firavunlar, ne Hitler ve Mussolini devrinde böyle bir soykırım yapılmamıştır" diye konuştu.
ABD'nin Irak'ta atom bombası dahi kullanmış olabileceğini öne süren Elkatmış, "Bu vahşetin, barbarlığın ve terörün artık sona ermesi gerekir. Çünkü, orada yapılanlar insanlık suçudur" dedi.
ABD kaynakları, Elkatmış'ın açıklamalarına ilişkin olarak, "Bu tür açıklamalar, Türk-Amerikan ilişkilerine zarar verebilir. Açıklamadaki unsurlar tamamen gerçek dışı" diye tepki gösterdi. Büyükelçilik kaynakları, soykırım ifadesinin kullanılmasına da tepki gösterirken, "Türkler bu kelimeyi çok iyi biliyor. Bu çok hassas bir kelime. Türkiye de doğru olarak bu hassasiyeti gösteriyor. Irak konusu ise tamamen başka şey" diye konuştu.
Aynı kaynaklar, Elkatmış hükümette yer almadığı için resmi bir girişimde bulunmayacaklarını belirtirken, şunları söyledi:
"Irak'ta Türk kamyoncularını kim öldürüyor? Felluce'deki operasyon, bu tür saldırıları gerçekleştirenlere karşıydı. Felluce'de bulduğumuz işkence odalarında Türklerin de başı kesilmişti. Eleştirilerin abartılmaması gerek."
'Nota iddiası asılsız'
Bu arada, Başbakan Recep Tayyıp Erdoğan'ın ABD'nin, Irak politikasını eleştirmesi nedeniyle Türkiye'ye 'sözlü nota verdiği' yönünde çıkan haberin gerçeği yansıtmadığı açıklandı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Erdoğan'ın, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ile yaptığı telefon görüşmesinde, Felluce'deki gelişmelerden dostane bir şekilde söz edildiğini belirtti. Tan, görüş alışverişinin iki ülke arasındaki siyasi diyaloğun doğal bir parçası olduğunu kaydetti.