Abhaz çocuklar 23 Nisan mağduru

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği tarihinde ilk kez diplomatik krize sahne oldu. Şenliklerde katılımcı ülkelerin arasına Türkiye ’nin resmen tanımadığı Abhazya Cumhuriyeti’nin adının konması Gürcistan’ın itirazına neden oldu. Bunun üzerine TRT, Abhazya Cumhuriyeti’nin adını ‘Abhazya Özerk Cumhuriyeti-Gürcistan’ olarak değiştirdi. Buna da Abhazya’dan itiraz geldi. TRT çözümü Abhazya’yı katılımcı ülke listesinden tamamen çıkarmakta buldu. Ancak diplomatik krizin mağduru, Türkiye’deki kutlamalara hazırlanan Abhazyalı çocuklar oldu.
TRT, bu yıl 23 Nisan Uluslararsı Çocuk Şenliği için Abhazya Cumhuriyeti’ni de davet etti. Davet Türkiye’deki Abhaz Dernekleri Federasyonu aracılığıyla gerçekleştirildi. Federasyon TRT’ye, ‘Türkiye’nin Abhazya ile diplomatik ilişkisinin olmadığını’ anımsatarak, Gürcistan’ın bu duruma tepki gösterebileceği belirtti ve ‘her hangi bir diplomatik sorun olmayacağına ilişkin güvence’ istedi. TRT’nin bu konuda güvence vermesinin ardından, davet Abhazya’ya iletildi ve ‘herhangi bir diplomatik sorun olmayacağına ilişkin TRT’nin güvencesi’ olduğu bildirildi. Davete olumlu yanıt veren Abhazya, şenlikte ülkesini temsil edecek çocukları belirledi ve hazırlıklara başlandı.

Gürcistan tepki gösterdi TRT’nin resmi internet sitesinde duyurduğu katılmcı ülkeler arasında ‘Abhazya Cumhuriyeti’ ismine ve Abhazya bayrağına yer verildi. Ancak, bu durum Gürcistan’ın tepkisine neden oldu. Bunun üzerine sitede yer alan duyuruda Abhazya Cumhuriyeti yazısı ‘Abhazya Özerk Cumhuriyeti- Gürcistan’ olarak değiştirildi. Tepki gösteren Abhazya, “Hani diplomatik kriz olmayacaktı” diye sordu. Abhaz kökenli CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, TRT’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la görüşerek, diplomatik bir orta yol bulunmasını istedi. TRT ise çareyi Abhazya Cumhuriyeti’ni liste dışı bırakmakta buldu.
CHP’li Özkoç, Bülent Kuşoğlu ile birlikte Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile de görüştü. Konuyu inceleyeceğini söyleyen Çiçek, önceki gün CHP’li Kuşoğlu’nu arayarak, Dışişleri Bakanlığı’nın “TRT Genel Müdürlüğü izin almadan böyle bir girişimde bulundu. Bizim haberimiz olmadan girişimde bulundu” yanıtını verdiğini aktardı ve ‘yapacak bir şey olmadığını’ söyledi.
CHP’li Özkoç, konuyu Meclis gündemine taşımaya hazırlanıyor. Özkoç, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak 10 dakikalık bir konuşma yapacak. Abhazyalı çocuklar ise haftabaşında Türkiye’ye gelecek. TBMM’yi ziyaret edecek olan çocuklar, 23 Nisan günü belirlenen bir ilde Türkiye’deki Abhaz çocuklarla birlikte kutlama yapacak. CHP’li Özkoç, “Dışişleri Bakanlığı ne karar alırsa alsın, Abhazya’daki çocuklar Türkiye de bayramı, Türkiye’deki kardeşleriyle kutlama kararlılığında” diye konuştu.
Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, gelişmeler üzerine bir açıklama yaparak, ‘üzüntü’lerini belirtti. Kafkas-Abhazya Dayanışma Komitesi ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na gönderdiği, “Gürcistan’dan gelen basit bir yazı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Abhazları hiçe saydırmaya neden olabiliyorsa, kültürel bir etkinliğe siyaset bulaştırılabiliyorsa ortada bir oyun olduğu kesindir ve bir kez daha iyi niyetimizin suiistimali söz konusudur. Çocuklarımızın bu oyuna alet edilmesi ise halkımızın en keskin, en değiştirilemez ilkelerine hürmetsizliktir” ifadelerine yer verdi.