Abide öğretmen

Cumhuriyet'ten bir yıl önce öğretmenliğe başlayan ve 42 yıl meslekte kalan 101 yaşındaki Melahat Aksoy, Tire'deki 1.5 trilyon liralık arsasını eğitime bağışladı.
Haber: TURAN GÜLTEKİN / Arşivi

İZMİR - Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bir yıl önce öğretmenliğe başlayıp 42 yıl görev yapan 101 yaşındaki Fatma Zehra Melahat Aksoy, birikimleriyle elde ettiği, 1.5 trilyon lira değerindeki arsasını okul yapılmak üzere İzmir Valiliği'ne bağışladı. Melahat öğretmen, ömrünü eğitime adamaktan pişman olmadığını, bağışının da topluma örnek olmasını dilediğini söyledi.
Valilikte düzenlenen protokol töreninde konuşan İzmir Valisi Göksu, Aksoy'un 1922'de öğretmenliğe başlayıp Tire'de 42 yıl çalıştığını, Cumhuriyet'in yaşayan en kıdemli öğretmeni olduğunu belirterek şunları söyledi: "Melahat öğretmen, savaş nedeniyle öğrenimini yarıda kestiği halde yılmadan çalışıp, öğretmen olmuş. Çalışma hayatı boyunca bir kez oğlunun doğumu, bir kez de eşinin ölümünde izin almış. Ulu önder Atatürk'ün, Cumhuriyet'in ilkelerinden hiçbir zaman vazgeçmemiş, emekli olduğu 1964'e kadar çok sayıda öğrenci yetiştirmiş. Bununla da yetinmedi, Tire'nin en değerli yerinde bulunan 10 bin metrekarelik arsasını bize bağışladı. Buraya adını taşıyan bir Anadolu öğretmen lisesi yapacağız."
Bu ikinci bağışı
Bir çocuk annesi Melahat öğretmenin daha önce de Tire'de bir arsasını okul yapımı için bağışladığını söyleyen Göksu, "Bu arsaya bir ilköğretim okulu yapıldı. Yapılacak lisenin bahçesine de Melahat öğretmenin büstünü koyacağız. Okulu, 2005'te bitireceğiz" dedi.
Tören sırasında duygulanan Melahat öğretmen ise ömrünü eğitime adadığı için hiç pişman olmadığını, yaptığı bağışın topluma örnek olmasını dilediğini söyledi. Aksoy arsasını, okul yapılmak üzere seve seve bağışladığını ifade etti.