Abinin abisi Yazıcıoğlu'nun arkasında

Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ı azmettirdiği iddia edilen Yasin Hayal'i yönlendirdiği öne sürülen Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencisi Erhan Tuncel'in, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'yla çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı.

TRABZON/ANKARA - Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ı azmettirdiği iddia edilen Yasin Hayal'i yönlendirdiği öne sürülen Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencisi Erhan Tuncel'in, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'yla çekilmiş fotoğrafı ortaya çıktı. Gözaltındaki Tuncel'i Trabzon'da düzenlediği basın toplantısında arkasına alan Yazıcıoğlu, dün Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından atılan 'Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz' sloganına tepki gösterdi. BBP lideri "Bu sloganla devleti ve Türk milletini suçlu sandalyesine oturtma yaklaşımını kabul etmiyoruz" dedi.
Yazıcıoğlu, Trabzon'da 6 ve 10 Nisan 2005'te meydana gelen TAYAD üyelerine yönelik linç girişimlerinin ardından, 18 Nisan'da incelemelerde bulunmak üzere kente gitti. BBP lideri, önce partisinin il başkanlığını ziyaret ederek partililerden olaylara ilişkin bilgi aldı. Yazıcıoğlu daha sonra Trabzon Atatürk Alanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Yasin Hayal'e talimat verdiği ileri sürülen KTÜ İktisat Bölümü öğrencisi Tuncel, bu toplantı sırasında, Yazıcıoğlu'nun arkasında duran partili grubunun içinde görüntülendi. Gözaltındaki Tuncel'in, Yazıcıoğlu'nun Kunduracılar Caddesi'ndeki esnaf ziyareti sırasında da koruma olarak görev yaptığı iddia edildi.
Yazıcıoğlu, AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine tepki olarak dile getirilen "Hepimiz Ermeni'yiz, Hepimiz Hrant'ız" sloganına tepki gösterdi. Yazılı açıklama yapan Yazıcıoğlu, Ermeni kökenli bir Türk olan Dink'in öldürülmesinden büyük üzüntü duyduklarını belirterek şöyle dedi: "Bir cana kıyılmasını nefretle kınıyorum, ama bu olayı bahane ederek 'Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz' diyerek devleti ve Türk milletini suçlu sandalyesine oturtma yaklaşımını kabul etmiyoruz. Dink'e ne kadar tepki gösteriliyorsa, şehit edilen Mehmetçiklere, polislere ve Türk vatandaşlarına da aynı duyarlılığın gösterilmesi gerekiyor. Eğer coğrafyamızda huzur ve barış olsun diyorsak çifte standart göstermeyeceğiz. Niye Filistin'de, Çeçenistan'da, Karabağ'da yaşananlara tepki göstermiyoruz?" (dha, Radikal)