Abladaki barut izi kafaları karıştırdı

Abladaki barut izi kafaları karıştırdı
Abladaki barut izi kafaları karıştırdı
Cinayet öncesi 'TV'de gördüm, annesini öldüren çocuğa ceza yok' dediği iddia edilen R.A., küçük olduğu için yargılanmayacak. R.A.'nın ablasının elinde barut izi çıktıMURAT KİBRİTOĞLU / NEŞET KARADAĞ

ADANA - SBS’ya göndermediği gerekçesiyle annesini öldürdüğü öne sürülen 11 yaşındaki R.A.’nın ablasının elinde de barut izine rastlandı. R.A., 61 gün sonra tetiğe bassa, 12 yaşını doldurmuş olacak, Türk Ceza Kanunları gereği ‘cezai ehliyet kazandığı için’ yargılanacaktı.
Adana Seyhan İlköğretim Okulu öğrencisi R.A., 7 Haziran günü, iddiaya göre ‘SBS sınavına girmesine izin vermediği gerekçesiyle’ 39 yaşındaki annesi Songül A.’yı uyurken, başından vurarak öldürdü. Ardından polise haber veren R.A. polis gözetiminde SBS sınavına girerken, R.A.’nın 13 yaş kuşağı çocukların okuduğu yedinci sınıf öğrencisi olması dikkat çekti. Soruşturmayı yürüten savcılık kemik yaşını gündeme getirdi.
R.A.’nın nüfus kaydı önceki gün Cumhuriyet Savcılığı’nın dosyasına kondu. Baba Ali A. da kızının 07. 08.1997 günü, hastanede doğduğunu ve günü gününe nüfusa kaydedildiğini söyledi. Söz konusu hastane, bir devlet hastanesi olduğu için savcılık bu kayıtların sorulmasını istedi.
DHA söz konusu doğum kaydına ulaştı. Buna göre öldürülen anne Songül A., 07.08.1997 tarihinde, normal doğumla 3 bin 510 gram ağırlığında bir kız doğurdu. Doğum 13997 karantina numaralı Tıbbi Muayene ve Müşahede formuna işlendi.
12 yaşını doldurmadığı hukuken kabul edildiğinde, R.A.’nın yargılanma ihtimali ortadan kalkacak. Bu durumda cinayet dosyasının R.A. açısından kapanması ve sadece cinayetin oluş şekline ilişkin ihtimaller üzerinde durulması bekleniyor.
Okula erken başladığı anlaşılan R.A. halen devlet koruması altında, yurtta. Çocuğunu yanına almak istediğini söyleyen baba Ali A.’nın bunun için dava açması gerekiyor. Adana SHÇEK ise dün R.A. hakkında mahkemeye başvurarak ‘koruma tedbiri kararı’ istedi. Çocuğun hem güvenlik hem de uzun süre yurtta barınacağı düşünülerek diğer hizmetlerinin yerine getirilebilmesi için böyle bir karara ihtiyaç olduğu, başvurunun Nöbetçi 2’nci Çocuk Mahkemesi’ne yapıldığı öğrenildi.
Hürriyet gazetesinin haberine göre ‘R.A., Adana’da yoksul Şakirpaşa Mahallesi’nde nispeten varlıklı bir ailenin beş çocuğundan dördüncüsü. Teyzesinin yanında büyüdü ve beşyıl sonra geçen yıl evine döndü, nisanda okuldan alındı. Çalışkan, başarılı bir öğrenciydi, ancak yalnızdı. Anadolu Lisesi’ni kazanmak istiyordu. Ablasının polisteki ifadesinde “TV’de gördüm, annesini öldüren çocuğa ceza vermemişler. Ben de annemi öldüreceğim” dediği iddia edildi.’
Öte yandan cinayette kullanılan tabancayı kimin ateşlediğinin belirlenmesi için tüm aile fertlerinin tek tek el svapları alındı. İnceleme sonunda, R.A. ile ablası Alime’nin ellerinde antimon’a (atış artığı barut) rastlandı. Alime’nin kız kardeşine müdahele ederken antimon’un eline bulaşmış olabileceği iddia edildi. R.A.’nın kemik yaşı tespitiyle ilgili prosedürse sürdü. Röntgeni çekilen R.A., Adli Tıp uzmanı tarafından yine teste tabi tutuldu.
TCK’nın yaş küçüklüğü durumunu belirten 31’inci maddesi 1’inci fıkrasın “Fiili işlediği sırada 12 yaşını doldurmamış olan çocuklar hakkında, ceza kovuşturması yapılamaz; ancak, çocuklara özgü güvenlik tedbirleri uygulanabilir” deniyor.