Ablalara 58 yıl, polislere takipsizlik

Ablalara 58 yıl, polislere takipsizlik
Ablalara 58 yıl, polislere takipsizlik
Polis kurşunuyla hayatını kaybeden Cem Aygün'ün ailesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yeni bir kararıyla sarsıldı. Savcılık, kardeşinin ölümlerini protesto eden Cem Aygün'ün ablalarını darp eden polisler hakkında takipsizlik kararı verdi
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA – Cem Aygün, Ankara Keçiören İlçesinde 30 Ağustos günü polisin, “dur” uyarısına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Aygün, 31 Ağustos günü, şehir dışında yaşayan ablalarının da Ankara’ya gelmesiyle Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedildi. 1 Eylül 2012 günü Cem Aygün’ün ablaları Aylin, Sonay, Yasemin, Songül, Nazlıcan, Döndü, Aynur ile küçük yeğenleri Bedirhan Mercanoğlu ve enişteleri Ali Eker, Ankara Emniyeti önüne giderek olayı protesto etti ve gözaltındaki iki şüpheli polisi görmek istedi.


ABLALARA 58 YIL

Ankara Emniyeti Nizamiyesindeki görevli polisler, protestocu grubu dağıtmaya çalıştı. Protestonun sürmesi üzerine polisler ile ablalar arasında kısa süreli arbede yaşandı. Taraflar karşılıklı olarak birbirinden şikayetçi oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cem Aygün’ün ablaları, eniştesi ve yeğeni hakkında “basit yaralama, görevi yaptırmamak için direnme, , mala zarar verme, insan öldürmeye teşebbüs” suçlarında toplam 58’er yıllık hapis cezası talebiyle dava açmıştı. Aygün’ün ablaları Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmasına devam ediliyor.


POLİSE TAKİPİSİZLİK

Ablaların, şikayeti üzerine savcılık, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Nizamiyesinde Görevli Polis Memurları hakkında da “Basit Yaralama, Hakaret, Tehdit” suçlamasıyla başlattığı soruşturmayı da tamamladı. Savcılık somut delil bulunmadığı gerekçesiyle polisler hakkında takipsizlik kararı verdi.


DARP EDİLDİK

Takipsizlik kararında, Cem Aygün’ün ablalarının kardeşlerini vuran “polislerin neden tutuklanmadıklarını” sormak için Ankara İl Emniyet Müdürlüğüne gittiklerini, burada görevli polisler tarafından darp edildiklerini, kendilerine hakaret ve tehdit edildiği belirtilerek, polislerden şikayetçi oldukları hatırlatıldı.


DELİLLER YETERSİZ

Kararda olay gününe ilişkin kamera kayıtlarının getirilerek bilirkişi tarafından incelenmesinin sağlandığı anlatılarak, şöyle denildi: “Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Nizamiyesinde görevli polis memurlarının açık kimlikleri yazılı müştekilere zor kullanma yetkisine ilişkin sınırı aşmak suretiyle kasten yaralama suçunu işlediklerine dair somut ve yeterli delil elde edilemediğinden görevli polis memurları. hakkında delil yetersizliğinden kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi” denildi.


BİR TOKATTA 58 YIL

Aygün’ün ablalarının “adam öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla yargılandığı davaya gönderilen belgelerde, protesto gösterisi sırasında şüpheli polislerin gözaltında bulunmadığı ortaya çıkmıştı. Olaya ilişkin bilirkişi raporunda ise yaşanılan arbede sırasında, ‘kadınların sadece çelik yelekli polisin sırtına sağ eliyle vurduğu’ kaydedilmişti. Aynı raporda kadınların gözaltına alınırken gördüğü şiddete de yer verilmemişti.


  http://www.radikal.com.tr/112248111224816

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TURK TARIHI - BABATURK

  Devamli olarak kan ve zulum tarihidir, dunya madeniyetine hic bir katkisi olmamistir.

  DEVLETI BIREY'E KARSI KORUYAN ANAYASAMIZ, POLIS GAZABI VE YARGICLARIMIZ - Equalizer001

  Devleti birey?e karsi koruma amcali yazilmis kanunlarimiz degismedikce, il ve ilcelerdeki polis mudurleri, secilerek basa gelen Valiler ve Kaymakamlar tarafindan atanmadiklari surecte; ne vatandaslara verilen agir cezalar, ne de polislere verilen takipsizlik kararlari sona erer. Devlet?in hizmetcileri olan polisler, haksiz olsalar dahi, diger devlet hizmetcileri olan hakim ve savcilar tarfindan cezalandirilmazlar. Ne mutlu bize ki, ulkemizde hala gercege bagli, onur-vijdan sahibi yargiclarimiz var. O? serefli yargiclarimiz da olmasa, Turkiye, Avrupa Insan Haklari Mahkemisi tarafindan en cok asagilanan ve vatandaslarina para cezasi odemeye mahkum edilen ulke olurdu. Kendilerini Avrupa ve Avrupalilar?dan ustun gorenler, Avrupaya bir de Adalet penceresinden baksinlar.

  Çok Kışkırtıcı Bir Üslubunuz var.. - evetisyan06

  Bakın ben size bu davanın sonucunu şimdiden söyleyim.. Bu suçlamaların hemen hemen hepsi düşecek yargılama aşamasında. Geriye hafif yaralama, görevli memura mukavemet vs gibi küçük suçlar kalacak ve ondan dolayı küçük cezalar alacaklar. O cezalar da ya hükmün açıklanmasının geryie bırakılması veya ertelenmesi veya para cezasına çevrilmesi denip kapatılacak.. Savcının işi ilk başta ilgili tüm maddelere iddianamesinde yer vermektir. Sonraki aşamalarda bu iddiaların çoğunluğundan savcı kendisi vazgeçecek çünkü suçun unsurları oluşmamıştır, yeterli delil yoktur vs gibi hususları savcı bizzat mütalaasında kendisi dile getirecektir. Hal böyleyken bu haberi yapmak ya koskoca bir gazete olarak bu konuları hiç bilmediğinizi ya da bile isteye devlet süşmanlığı, polis düşmanlığı yaptığınızı gösterir. Ölene de yazık olmuş, ablalara da ama burdan kalkıp böyle kastı aşan haberler yapmak koskoca bir gazetenin birikimine ve ciddiyetine yakışmıyor.

  Vicdan kalmamış ! - ilbeg

  Bu ülkenin adalet sistemi çökmiş vaziyette. Vicdansızlık diz boyu. Günahtır !

  Kitabına uydurmuşlar.. - ahmetsomut

  Böyle şeyler olmamalı. PKK'lı KCK'lı tipleri ben de sevmiyorum. DHKP-C'ye çanak tutanları ortalığı kaosa bulayanları da sevmiyorum. Ama adalet nefretle yürümez. Bir insanın suçunu ispat edebiliyorsan verirsin cezasını. Ama sen önce kafandan ceza ver sonra ona suç uydur. Bu olmaz. Gerçekte suçlu olan birine bile bunu yapmak doğru değildir, adalet değildir. Adamın suçunu delillendirebiliyorsan cezasını ver, yok olmuyorsa o senin çapsızlığındır, bırakmak mecburiyetindesin. Hele buradaki gibi kan bağı olan kardeşine desteğe gelen kadınlara abuk subuk cezalar vermek falan.. Bunlar yanlış şeyler. On katıyla çarpılıp yapana geri döner bu hatalar..

  FAŞİZMİN ADALETİ ANCAK BU KADAR OLABİLİRDİ... - AHVAL

  Sol düşmanı, solcu avcısı faşist diktatoryada iktidarın ve resmi ideolojinin ticarethanesi haline gelmiş hukuk sisteminden adalet beklemek budalalıktır. Din ve ırkçı milliyetçilik sömürüsü ile vatandaşında iktidarı ve icraatlarını sorgulama, haklarını arama mecali bırakmayan faşist diktatorya, kimin neye inanacağına, hangi ideolojiyi benimseyeceğine, ne yiyip ne içeceğine, uçkuruna da el uzatmış, kendisine muhalefet eden, aydın, siyasetçi, asker, avukat, mimar, öğrenci, memur, işçi ne varsa operasyon silsileleriyle hem gündem oluşturup hem de iktidarını kurumsallaştırmıştır... Şimdi bu memleketin başbakanı bir aşiret ağası, bir padişah, bir imam, bir komutan, bir muhtar, bir patron, bir işbirlikçi olarak memleketin her unsurunun sahibi olmuştur. Ona dur diyebilecek yürekli insanlar olmadığı için istediği gibi at koşturup kendisi gibi düşünmeyen, çıkarlarına aykırı davranan herkesin üstünde kılıcını sallamaktadır.