Ablasını hastane yatağında vuran kardeşe müebbet

Dedikodu yüzünden dövdüğü ablasını daha sonra hastane odasında öldüren Haluk Yanbolluoğlu ömür boyu hapis cezası aldı.
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Dedikodu yüzünden dövdüğü ablasını daha sonra hastane odasında öldüren Haluk Yanbolluoğlu ömür boyu hapis cezası aldı.
36 yaşındaki Hülya Yanbolluoğlu Balıkesir'de evlilik hazırlıkları için geçen yılın başlarında işinden ayrıldı. 28 yaşındaki kardeşi Haluk Yanbolluoğlu ise bu süreçte işsizdi ve dikkati de ablasının üzerindeydi. Geçen martta bu dikkat, ısrarlı bir cinayetle sonuçlandı.
Arkadaşlarıyla dolaştıktan sonra Yıldız Mahallesi'ndeki evlerine dönen ablasıyla kavga etti. Sonra da 'erkeklerle gezmek'le suçladığı ablasını dövmeye başladı. O da bütün bunların dedikodu olduğunu söyledi. Ancak kardeşinin bir odaya kapatıp kemerle dövmeye devam ettiği Hülya Yanbolluoğlu, dayaktan kurtulmak için ikinci kattaki evlerinin balkonuna çıktı. Kardeşi bu sırada tabancayı çıkardı. Korkuya kapılan Hülya Yanbolluoğlu, ağaca tutunup balkondan aşağıya inmeye çalışırken yere düştü. Ağır yaralanıp Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Hastanede durumu anlatırken, kendisini öldürmeye çalışan kardeşini yine de korudu, 'çamaşır asarken düştüğünü' söyledi. Beyin Cerrahi Servisi'ne kaldırılan Yanbolluoğlu, üç gün sonra kardeşi 'ziyaret'e geldiğinde, son saniyelerini yaşadığını bilmiyordu. Kızgın kardeş, gece hastaneye gitti, tek tek odaları dolaştı ve ablasını buldu. Haluk Yanbolluoğlu hastaların gözleri önünde tabancasını çekip ablasına kurşun yağdırdı. Hülya Yanbolluoğlu, göğüs ve kasığına isabet eden yedi kurşunla, hasta yatağında can verdi.
Otopsi raporu: Bakire
Kaçarken 'Namusumu temizledim' diye bağıran katil, daha sonra yakalandı ve ablasının bakire olduğu gösteren otopsi raporunu, Balıkesir Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada öğrendi. Ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verilen abla katili, son ifadesinde pişmanlığını belirtince, cezası ömür boyu hapse çevrildi. Mahkeme kararının ardından katile bir ceza da, annesi Saadet Yanbolluoğlu'ndan geldi: "Onu affetmiyorum. Ziyaretine de gitmiyorum. Ablasını toprağa, kendisini de dört duvarın arasına gömdü. Güzelim kızımı dedikodulara kurban etti."