AB'nin gözde Türkleri

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinde hareketli günler yaşanıyor.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinde hareketli günler yaşanıyor. Türkiye'nin AB adaylık sürecindeki en kritik ilerleme raporunu hazırlayan AB, Anayasa değişikliklerini görmezden gelmeyecek. Ancak cezaevi operasyonları, ölüm oruçları, parti kapatma, basın özgürlüğü ihlalleri ile Kıbrıs raporda olacak.
İlerleme raporunda Türkiye için 'can sıkıcı' unsurlar yer alacak olsa da AB Komisyonu'nun adayları tanıttığı 'genişleme' konulu broşürde Türkiye'nin iyileri üç isimde özetleniyor:
Atatürk, Tarkan ve Fazıl Say.
Belirleyici olacak
İlerleme raporu, 13 Kasım'da açıklanacak. Rapor olumlu çıkarsa Türkiye'nin müzakere süreci 2002'de başlatılabilecek. Eğer raporda Türkiye'nin siyasi kriterleri tamamlamadığı kararı verilirse, müzakerelere 2004'teki Avrupa Konferansı'ndan önce başlanamayacak. Böylece konferansta Türkiye'nin Avrupa'nın 2010 planına dahil olması zorlaşacak.
Olumsuz bölümler
Türkiye'nin 2001'in ilk dokuz ayında AB yolunda attığı adımların yazımına başlandı. Anayasa değişiklikleri de inceleniyor. Ancak 'memnuniyetle karşılanan' bu değişikliklerin 2002'den önce uygulanmayacağı
esas alınarak raporda fazla yer alması ve sonucu olumlu etkilemesi beklenmiyor.
Türkiye'nin Mart 2001'de yayımladığı Ulusal Rapor, AB'nin övgüyle söz ettiği başka bir unsur. Ancak, Türkiye'nin ilk dokuz ayda hem kendi Ulusal Rapor'una, hem de AB'nin Katılım Ortaklığı Belgesi'nde yer alan kriterlere yönelik adımları eleştiriliyor.
İşte AB'ye göre Türkiye'nin 2001'deki bazı eksikleri:

 • İfade ve örgütlenme özgürlüğü konusunda gerekli yasal değişiklikler yapılmadı. Gazeteci ve yazarların yazdıklarından dolayı yargılanması 2001'de de sürdü.
 • Cezaevlerinin düzeltilmesi için atılan adımları ve F tipi cezaevlerini AB destekliyor. Ancak bu izolasyon doğurmamalı.
 • Cezaevi operasyonları Türkiye'nin insan hakları karnesine kötü not olarak düşülmekte.
 • Türkiye'de ölüm oruçlarına karşı kayıtsız kalındı, bitmesi için Adalet ve İçişleri bakanlıkları yeterli çabayı göstermedi.
 • İdam cezası 'terör suçları da dahil' tamamen kaldırılmalı.
 • Ekonomik alandaki yasal değişiklikler iyi. Ancak ekonomik kriz AB'yi kaygılandırıyor.
 • Kıbrıs sorununun çözümü için Türkiye gerekli adımları atmadı. Türk tarafı BM gözetimindeki görüşmeden çekilerek Ulusal Rapor'daki vaatlere uymadı.
  İyi ki onlar var
  AB Komisyonu, hazırladığı genişleme konulu broşürde ise Türkiye'den olumlu ifadelerle söz ediyor. Mustafa Kemal Atatürk'ün Osmanlı İmparatorluğu' nun yıkıntılarından yarattığı cumhuriyetin ve devrimlerin anlatıldığı yazıda Türkiye'nin dünyaca ünlülerine de yer veriliyor.
  AB'ye diğer aday ülkelerin tanınmış sporcu, besteci ve Nobel ödüllü yazarlarla tanıtıldığı broşürde dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın Türkiyeli olduğu anlatılıyor. Her aday ülkenin altı satırda anlatıldığı broşürün Türkiye'yle ilgili bölümünde yer alan bir başka isim ise yine dünyaca ünlü pop yıldızı Tarkan.