AB'nin pembe ehliyeti Türkiye'ye 'ters' geldi: Mavi katıyoruz!

AB'nin pembe ehliyeti Türkiye'ye 'ters' geldi: Mavi katıyoruz!
AB'nin pembe ehliyeti Türkiye'ye 'ters' geldi: Mavi katıyoruz!
AB standardında hazırlanan pembe renkli yeni ehliyetlere mavi ayarı geliyor. 'Kadın kimliğini çağrıştırıyor' şeklindeki şikayetler üzerine yeni ehliyetler yüzde 60 pembe, yüzde 40 mavi tonlarından oluşacak.

Bugün gazetesinden Kamil Elibol'un haberine göre, AB 'ye uyumlu yeni ehliyet tasarımının açıklanmasından sonra İçişleri Bakanlığı’na pembe renkle ilgili çok sayıda şikayet geldi. E-posta ve telefonla, “Tasarım şık ama renk kadın kimliklerini andırıyor. Erkekler alay konusu olabilir” denildi.
İçişleri Bakanlığı da, tepkiler üzerine, tasarımı aynı kalmak koşuluyla renkte değişiklik kararı aldı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki ehliyetler pembe olduğu için yeni tasarımda da pembe ağırlıkta olacak ama açık tonda ve mavi renkle birlikte kullanılacak.

5 RENK TONUNDA TASARIM

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Darphane ve Damga Matbaası tasarım uzmanları iki rengin değişik tonlarını kullanarak 5 yeni ehliyet tasarımı hazırladı. Tasarımlar İçişleri Bakanı Muammer Güler’in onayına sunuldu. Karayolları Trafik Yönetmeliği’ndeki düzenlemeyle 25 milyon 626 bin 383 sürücü belgesi değişecek. Polikarbanot kartlara basılacak ehliyetlerin sahtesi yapılamayacak.
AB normlarında hazırlanan yeni sürücü belgeleri; M, A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D, BE, C1E, CE, D1E ve DE sınıfından oluşacak. Ehliyetlerin arka kapağına, optik değişken mürekkeple 15 ayrı sınıfın kullanabileceği araç türlerinin resmi de konuldu. Yüksek güvenlikli ehliyetlerde yansıtmalı optik değişken görüntü ile takograf çipi de yer alacak.


  http://www.radikal.com.tr/1157284115728417

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hastalikli Toplum - user1107643

  Bu kadar hastalikli bir toplum daha bulamazsiniz! Renkten bile ürküyor. Daha da kötüsü kadinla baglantili buldugu icin ürküyor.

  Pembe - ibretnüma

  Pembe kazak da gömlek de ehliyet de racona terstir olmaz. Bize gıcıklığına mı böyle AB standartları.

  türk erkeği ne derse doğrudur! - iyi niyetli üçüncü kişi

  Neymiş kadın kimliğini çağrıştırıyor diye erkekler tarafından şikayet gelmiş,doğrudur.Bizim erkekler o kadar erkektir ki sabah akşam karısını döverler,kadını evden çıkarmazlar,kadın cinsel objeden başka bir şey değildir onların gözlerinde,kadın cinayetleri konusunda dünya zirvesindeyiz,kadın hakları desen vız gelir bize.Kendisi böyle olmasa bile çevresinde olana ses çıkarmayan,erkektir yapar mantığıyla kadının adını yok sayan erkeklerimiz(!) neymiş pembe nüfus cüzdanı kadınları çağrıştırıyormuş diye sitem edermiş.Çağrıştırsa ne olacak lan biride demez kendine,kadınları hayatınızdan çıkartmaya o kadar odaklanmış ki beyin demeye dilimin varmayacağı beyincikleriniz.Keşke kadına yönelik haksızlıklarda da bu kadar hak arar olabilseydiniz.Kadın sizin malınız değildir UNUTMAYIN!

  niye - alsat

  madem herkesin cebine girecek bir meret, neden hazırlanan tasarımları içişleri bakanı değerlendirip seçiyor? adamın bu seçimi yapmak için kalifikasyonu ne? köprü güzergahını helikpterden bakıp başbakanın belirlemesi gibi.. sunun 5 tasarımı da, biz seçelim. hani herşeyin ilacı sandıktı?

  Way be - suvari47

  Tum AB ulkelerinde sorun olmiyan ehliyet rengi turk erkegini urkutmus.Eger renkler senin cinsiyetini etkiliyorsa o zaman cinsiyetinde suphen var erkekguzeli!

  şaka gibi - azulgabor

  ehliyeti olan bir sor bakalım o ehliyeti yılda kaç kere cebinden çıkarıyor... ne fark eder ha pembe, ha mavi, ha sarı, ha şeffaf... uuu şeffaf değişik olurmuş...transxxx

  Üç Ayak. - Clear

  Bakın benden söylemesi,öyle renklerle zevklerle oynanamaz,ayar mayar da çekilemez.Müzakerelerde tartışmalara gebe olabilir.Bence renklere dokunmayın,sağ alt köşedeki otomobilde çözümü arayın.Tam profilden iki tekerli yani iki ayaklı görünen bu muhteremi,hafif oblik yani verev pozisyonda yerleştirip,arka tekerlerden birini de resme ekleyin,ÜÇ AYAK olsun bitsin bu iş...Renkler aynı,erkeklere ÜÇ AYAK(TRİPLE) ehliyet,kadınlara ÇİFT AYAK(DUBLE) ehliyet,işte bu kadaaaaaar...Ne dersiniz?