AB'nin 'sessizliği'

Cezaevlerindeki ölüm oruçlarında ölenlerin sayısı her geçen gün artarken, Avrupa Birliği (AB) şimdilik sessizliğini korumayı tercih ediyor.
Haber: DUYGU LELOĞLU / Arşivi

BRÜKSEL - Cezaevlerindeki ölüm oruçlarında ölenlerin sayısı her geçen gün artarken, Avrupa Birliği (AB) şimdilik sessizliğini korumayı tercih ediyor.
AB'nin icra organı Avrupa Komisyonu'nun, Türk hükümetine, cezaevi ölümlerinin önlenmesine yönelik gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması şeklinde bir çağrı yapmasına karşılık, Avrupa Parlamentosu 'nun (AP) bir girişimde bulunmadan önce 'Açlık grevleri nasıl bitirilir?' sorusunun cevabını aradığı ögrenildi.
AB'nin sessiz kalmasına iki neden gösteriliyor. Birincisi F tipi cezaevi sisteminin Avrupa standartlarına uymasından kaynaklanıyor. Avrupa ülkeleri, koğuş sisteminin kaldırılarak F tipi cezaevine geçilmesini istiyordu. Bununla birlikte, Avrupa ülkelerinde de bazı cezaevlerinde izolasyon rejimi halen yürürlükte bulunuyor. Açlık grevleri ve toplu intiharlara kadar varan olayların ise, Almanya 'da 1970'li yıllarda görüldüğü, o zamanlar Alman hükümetinin de açlık grevlerini durdurmak için herhangi bir girişimde bulunmadığı hatırlatılıyor.
İkinci neden ise, cezaevlerinden Brüksel'e ulaşan haberlerin çelişkili olması. Açlık grevi yapan bazı grupların grevi bitirmek niyetinde oldukları yönünde haberler alınırken, bazı grupların greve devam ederek direnecekleri belirtiliyor.