AB'ye bilimsel üyelik

Türkiye Avrupa Birliği (AB) kapılarını zorlarken, üç Türk genci 105 öğrencinin ve 74 projenin katıldığı AB Genç Bilim Adamları Yarışması'nda ikincilik ve üçüncülük ödülü aldı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye Avrupa Birliği (AB) kapılarını zorlarken, üç Türk genci 105 öğrencinin ve 74 projenin katıldığı AB Genç Bilim Adamları Yarışması'nda ikincilik ve üçüncülük ödülü aldı.
16'ncısı düzenlenen AB Genç Bilim Adamları Yarışması, İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapıldı. Daha önce üç kez yarışmaya katılan ve üçüncülük alan Türkiye, bu yıl 19 yaşındaki iki genç sayesinde ikinci olmayı başardı. Mehmet Halit Calayır ve Mehmet Çakan'ın projesi aynı zamanda onur ödülüne layık görülürken, Galatasaray Lisesi öğrencisi Ocan Sankur bilgisayar alanındaki projesi ile üçüncülük ve patent grubu ödülünü kazandı. TÜBİTAK'ın 'Yılın Genç Araştırmacısı' seçtiği Calayır ve Çakan, üç yıl üzerinde çalıştıkları sismograflarını hazırlarken, 08.00'den 23.00'e kadar laboratuvarda çalıştıklarını söyledi.
Deprem ilham verdi
Yarışmaya yalnızca üç Türk'ün katıldığını ve en çok ödül alan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Boğaziçi Üniversitesi Makina Mühendisliği'ni kazanan Calayır, sismograf yapmaya karar vermelerini ve çalışma yöntemlerini şöyle anlattı: "Sismograf yapma fikri 1999 depreminden sonra gündeme geldi. İlk başta konu hakkında hiçbir şey bilmiyorduk. Ne tür sismografların olduğunu öğrendik. Elektronik ve mekanik hakkında her türlü ayrıntıyı öğrenmeye çalıştık. Sonra kendi fikrimizi geliştirerek karşı kuvvet prensibine dayanarak sismograf yaptık. Derece bekliyorduk."
Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü kazanan Çakan ise projenin son hazırlıklarının yaptıkları sırada ÖSS'ye bir aydan kısa zaman kaldığını anlatarak, "ÖSS'ye çalışmamız gereken zamanda projeyle ilgileniyorduk. Jüride önemli bilim adamları vardı. Jüri başkanı Almanya'nın ilk astronotu idi. Bu yarışmada projeler bir arada yarıştı. Yani biz biyoloji, bilgisayar projeleriyle de yarıştık" dedi. Çakan bu başarının yaşamında kendisine büyük bir referans olacağını belirtirken Calayır şöyle konuştu: "Orada çok büyük şirketlerin yöneticileri ile tanıştık. Dereceye giren projelere değer veriyorlar. Bize staj imkânlarından bahsettiler."
Maliyeti azalttılar
Gençler ikincilik ödülü getiren sismograf projesini şöyle anlattı: "Genel prensip olarak bir tür 'sarkaç' olan ve depremlerin büyüklüğünü ölçen sismografların hız ve sapma ile orantılı iki çeşidi vardır. Bu sismograflarda sarkacın uzunluğu 25 ile 100 metre arasındadır. Biz, Shajkle Ford ve Gunderson adlı ünlü iki elektronikçinin kullandığı radyo vericileri yöntemini, kendi karşı kuvvet mantığımızla birleştirdik. Bu yöntemle yerçekimini azalttık. Yöntemimiz sayesinde aynı işlevi gören sarkacın boyunu da 1 metreden daha az bir uzunluğa indirdik. Böylece maliyeti azalttık.
Üçüncü de bir Türk
Calayır ve Çakan 3 bin euro'luk para ödülünün de sahibi olurken 'Ngram tabanlı dil sınıflandırması' projesiyle üçüncü olan Ocan Sankur da 1500 euro para ödülü kazandı. Sankur'un projesi bilgisayara girilen bir metnin hangi dilde olduğunu belirliyor ve diller arasındaki benzerlikleri ortaya koyuyor.