AB'ye 'din dersi' yanıtı

Avrupa Konseyi raporundaki, 'Zorunlu din dersi kalksın' talebi AKP'yi kızdırdı. Dışişleri Bakanı Gül: "O bizim bileceğimiz iş." TBMM Başkanı Arınç ise, nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin kaldırılabileceğini dile getirdi.

ANKARA - Avrupa Birliği'ne (AB) uyum amacıyla birçok reforma imza atan AKP hükümeti, Avrupa Konseyi'nin (AK) ırkçılık raporunda yer alan 'Din dersi zorunlu olmaktan çıkarılsın' talebini olumlu karşılamadı. Siyasilerin AK'nin ırkçılık raporuna gösterdiği tepkiler şöyle:
TBMM BaşkanıBülent Arınç: 1980 Anayasası'yla birlikte Türkiye'de din dersi diye bir ders yoktur. Doğal olarak mecburiyet de söz konusu olamaz. Ancak İslamiyet'i tanıtmaya yönelik din kültürü ve ahlak bilgisi dersi okutulmakta. Nüfus cüzdanlarındaki din bölümü kalkabilir.
Başbakan Tayyip Erdoğan: İnceleyip, değerlendirdikten sonra ne düşündüğümüzü, nasıl bir uygulama yapacağımızı, nasıl bir karara varacağımızı belirleyeceğiz. Sonra da gerekirse olayı parlamentoya sunacağız.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül: Bu bir karar değil. Bir fotoğraf çekmişler, 'Fotoğrafın şurasında bu var' diyorlar. O da bizim bileceğimiz bir iş.
Devlet Bakanı Mehmet Aydın: Müslümanlığın ne olduğunu çocuklarımıza öğretmeyecek miyiz? Din konusunda bilgi sahibi olmayan gençler, insanlar, hiçbir zaman o ülkede olup bitenleri yeterince değerlendiremez. Sosyal gerçeklik olarak dini görmek lazım. Bu sosyal gerçekliğin bilinmesi gerekiyor. Avrupa'da da zorunlu din dersi konusunda uygulama ülkeden ülkeye değişiyor. Avrupa'da tek bir uygulama yok ki 'Sizde de öyle olsun' densin.
Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç: Türkiye'de zorunlu din dersi yok. Zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi öğretimi var. Tabii ki, zorunlu din eğitimi olsa Anayasa'nın laiklik ilkesiyle çelişir.
Dışişleri Komisyonu Başkanı Mehmet Dülger: Bir toplumun gelecek kuşaklarına dinini aksettirmesi önemli. İngiltere, 18 yaşına kadar gençlerin Hıristiyanlığı öğrenmesini zorunlu kılmakta. Avrupa Konseyi'nin kararı tartışılabilir. Her şeyi kabul etmek gibi bir zorunluluk yok.
DYP Genel Başkan Yardımcısı Saffet Kaya: Böyle bir öneriyi kabul etmek mümkün değil. Bu asimilasyon politikasıdır.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır: Bu talep maksatlı. Bu sonuca AKP hükümeti sebep olmuştur.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek: Laik devlette zorunlu din dersi olmaz. Bu, 12 Eylül'ün getirdiği bir zorunluluk. Değiştirilmesi gerekir. Okutulan dersin adının 'din kültürü ve ahlak bilgisi' olması bir şey değiştirmez. Bu ders, okullarda fiilen 'din dersi' olarak veriliyor. AB haklı. Türkiye en kısa sürede bu konuda yeni düzenlemeler yapmak zorunda.


    http://www.radikal.com.tr/7380867380860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.