AB'ye 'edebi' çağrı

İki edebiyatçı Yaşar Kemal ve Günter Grass, Türkiye'nin AB üyeliği için çağrı yaptı. Yaşar Kemal "AB, Türkiye gibi dinamik bir toplumdan vazgeçemez" dedi.
Günter Grass ise ırkçı ve yabancı düşmanı görüşlerini açıkça dile getiremeyenlerin, saldırganlıklarını Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkarak gösterdiğini söyledi.

KÖLN/ANKARA - Çağdaş edebiyatın iki büyük ismi Yaşar Kemal ve Günter Grass, Türkiye'nin AB'ye alınması yönünde ortak çağrıda bulundu. Türkiye-Almanya Kültür Forumu'nun onur başkanları olan Grass ile Kemal, Almanya'nın Luebeck kentinde WDR ve Phoenix televizyonlarının çekimi için bir araya geldi.
Federal Alman Hükümeti İnsan Hakları Sorumlusu Claudia Roth'un da katıldığı toplantıda iki yazar, Avrupa'daki sağ partilerce Türkiye aleyhine yürütülen kampanyalara tepki gösterdi. Grass, ırkçı ve yabancı düşmanı görüşlerini açıkça dile getiremeyenlerin bu saldıganlıklarını, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine karşı çıkarak gösterdiğini savundu.
Türkiye'nin AB yolunda çok önemli adımlar attığını, ancak daha alınacak önemli mesafeler bulunduğunu belirten Yaşar Kemal de, "Avrupa, Türkiye gibi genç ve dinamik bir toplumdan vazgeçemez" dedi. Yazar Yaşar Kemal Türkiye'ye de, "Türk devleti, insan haklarına dayalı gerçek bir demokrasiyi
AB'ye girmek için değil, bunu kendi halkına karşı yükümlü olduğu için gerçekleştirmeli" uyarısında bulundu.
Daha önce Luebeck Belediye Başkanı'nca onuruna verilen kokteyle katılan Kemal, belediye sarayındaki Altın Defteri imzaladı. Kemal, bugün Köln'de Kuzey Ren Vestfalya Kültür Bakanı tarafından karşılanacak ve ünlü yazar Günter Walraff'la görüşecek.