AB'ye internet de gerek

Avrupa Birliği'ne (AB) üye ve aday ülkeler arasında internetin kullanımıyla ilgili yapılan araştırmaya göre Hollanda ve Danimarka lider, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan gerilerde.

BRÜKSEL - Avrupa Birliği'ne (AB) üye ve aday ülkeler arasında internetin kullanımıyla ilgili yapılan araştırmaya göre Hollanda ve Danimarka lider, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan gerilerde. Türkiye, 28 ülkeli e-Avrupa sıralamasında 25. sırada. AB'nin Avrupa'da teknoloji kullanımını artırmak için uyguladığı 'e-Avrupa' projesi çerçevesinde yapılan araştırmaya göre, AB'nin genişlemeden önceki 15 üyesinin çoğu teknolojiyi etkin şekilde kullanıyor.
Araştırmanın sonuçları şöyle: AB'de yaşayanların yüzde 46'sı internet kullanıyor, Türkiye'de bu oran sadece yüzde 7.3.
AB'nin genişlemeden önceki üyelerinde kişi başına 3 bin 160 bayt veri alışverişi olurken Türkiye'de 17 bayt veri aktarımı var.
Araştırma sorumlusu Dr. Soumitra Dutta, teknolojiye verilen önemin tespitinde, milli geliri teknoloji kullanımından ayıran bir yöntemden yararlandıklarını, buna göre AB'nin zenginlerinden Fransa'nın teknoloji kullanımında Estonya'nın gerisinde kaldığını söyledi. Dutta, şu bilgileri verdi:
"Teknoloji kullanımını belirleyen, ülkenin mali durumu değil, yöneticilerin teknolojiye ne kadar inandıkları. Kullanımının artması için maliyetin düşmesi ve içeriğin zenginleşmesi gerekiyor. Ülkeleri yönetenlere, gelişme için sadece uygun ortam sağlamak düşüyor. Asıl iş özel sektörde. Gelişmek için hırs duymaları ve rekabet içinde olmaları gerek, aksi halde maliyetler düşmez, ilerleme sağlanamaz."
e-Avrupa sıralamasında, Portekiz ve Yunanistan AB'ye yeni katılan çok sayıda ülkenin gerisinde kaldı. Listede ilk 15'e giren AB'nin yeni üyeleri Estonya ve Malta ise Fransa ve İtalya'yı geride bıraktı.