AB'ye sitem: Bu nasıl vefa

AB'ye sitem: Bu nasıl vefa
AB'ye sitem: Bu nasıl vefa

Erdoğan, G. Kıbrıs ın AB ye alınmasını eleştirdi.

BUDAPEŞTE - Başbakan Tayyip Erdoğan , Avrupa Birliği’ne (AB) yönelik eleştirilerine Macaristan’da da devam etti. AB’ye özellikle Güney Kıbrıs üzerinden eleştiriler yönelten Erdoğan, “Kıbrıs Rum Kesimi 2004’teki referandumda Annan (dönemin BM Genel Sekreteri) Planı’na ‘hayır’ oyu vermesine rağmen AB’ye alındı. Bu nasıl ahde vefa” diye sordu. Macaristan ziyaretinin dünkü bölümünde ELTE Üniversitesi’nde öğretim üyeleri ve öğrencilere hitap eden Başbakan Erdoğan , AB üyelik üyelik sürecinin Türkiye için stratejik önemi olduğuna vurgu yaptı. Başbakan Erdoğan, “Ama nereye kadar, bir yere kadar. Bir yerden sonra biz de kararımızı vereceğiz” dedi. Başbakan Erdoğan’ın konuşmasını İsrail’in Macaristan Büyükelçisi Ilan Mor’un da dinlemesi ve Türkiye’ye sıcak mesajlar vermesi dikkat çekti.


  http://www.radikal.com.tr/112011311201134

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Bizim gibi AB'ne aday ülkelerden İzlanda, bazı fasılların görüşmelerini askıya aldığını duyurdu. Bu, ilk defa oluyor: aday bir ülkenin kendi isteğiyle fasılları askıya alması. Türkiye ise fasılların görüşülmesini askıya amadı ama politik nedenlerle bu görüşmeler stop etmiş durumda ve Türkiye bundan hiç de şikayetçi değil. Her ikisi de aynı kapıya çıkıyor. Bu bakımdan, şu veya bu Türk yetkililer Avrupa'yı bu konularda suçlarken içlerinden de şükür Allah'a diyorlar. Öyle görünüyor ki Türkiye, aday ülke olmayı kendi için yeterli görüyor; bu yolla Avrupa'dan kopmamış ve Avrupa'ya ait kalma isteğini göstermiş oluyor, hepsi bu kadar. İsrail Büyükelçisinin katılımına gelince: sanırım Tel-Aviv tarafından verilen genel bir talimat var: İsrailli diplomatlar bu tür davetlerde daha sık görünmeye başladılar. Sadece üst düzey olanlarında değil, diğer tören ve toplantılarda da. Tavırları ise oldukça sıcak. AB'nin bir uygarlık tanrısı olup olmadığına gelince: sokakları yazın sidik kokan, ev köpekleri park etmiş araçların tekerleklerine işetilen, evsizlerin parklara pislediği, tek at ve sabanla tarla sürülen toplumlar bugün AB'de olduğuna göre, Türklere bu kapıda bekleyen tek medeniyetsiz muamelesi yapmaya gerek yok, aşağıdaki yorumda olduğu gibi.

  ... - praxis11

  Bir kaç gündür Başbakan'dan AB'den vazgeçmenin zemin hazırlıklarını duyuyor okuyoruz. Bir süre sonra AB'yle ya da AB ülkelerinden biriyle çok ciddi bir kriz patlakverebilir. E zaten manipülasyon çalışmaları da yapılmış... 50 yıldır AB kapısında bekletiliyormuşuz. Bence 50 yıldır onlar bizi bekliyor ama insanlık adına ne gelen ne giden...

  başbakan ve onun bitmeyen dünya turları - A.D

  syn başbakan başbakan olalıdan beri şu küçük küremizde adım atmadığı hiç bir ülke kalmadı.(yanında emine ve sümeyya hanımlar).ben kişişel olarak bu gezilerin tamamen türistik amaçlı yapıldığına inanıyorum.zannedersem önçeden o ülkedeki konsolos bu davetleri ayarlıyor.yoksa senin güney afrikada,güney amerika ülkelerinde ,asya ülkelerinde,avusturalya kıtasında ne işin var.onlardan bir tane devlet reisi bize geliyormu?merak ediyorum başbakan bu geziler den harçırah ta alıyormu?hem gez hem üstüne para al.yabançı bir dipomatın karısı başbakanın yüzüne 'ne kadar çok geziyorsunuz demişti birgün'.Baş bakanın bu kadar çok gezmesinin bir nedeni de kamu oyuna oynuyor olması ise daha başka nedenlerinde olduğuna inanıyorum.

  avrupayı zorla kendine beğendirmek... - sadoge

  Düşünce özgürlüğünü topraklarından kazıyan bir ülke nasıl Avrupa birliğine üye olur. Aydınlığı topraklarından kovan bir ülke nasıl bu kadar kendi içinde tutarsız olur. Demokrasiyi sınırlarından içeri sokmamaya kararlı bir ülke nasıl demokrasinin beşiğine göz kırpabilir. Şeriatı yeniden yine inatla eğitimine sokmaya çalışan ülkesinin halkının eğitim düzeyini ilkokul birinci sınıftan öteye taşımayan ülke nasıl Avrupa diyebilir. Sigara izmaritlerini dilediğince yere atan yere tüküren kendi hakkını koruyamayan kollamayan halk yaratan bir ülke nasıl Avrupa diyebilir.