AB'ye uyumla gelen hız

Manyas'ta görülen kuş gribi vakaları nedeniyle adeta sıkıyönetim uygulanıyor. Sağlık ve Tarım bakanlıkları önlemler ve karantina konusunda ortak hareket ediyor. Maliye de üretici zararını karşılayacak. Hızın kaynağı, uyum çerçevesinde AB ile kurulan sıkı işbirliği. Türkiye, 2003'ten başlayarak kuş gribi konusunda 'en kötü senaryo' üzerinden tedbirlerini almaya çalışıyor.

Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, kuş gribine karşı 2003'ten bu yana, 'en kötü senaryo' üzerinden önlem alınmaya çalıştığını belirterek, kanatlılar arasında hızla yayılan salgına ilişkin son durum hakkında bilgi verdi:
Daha önce Türkiye'de kuş gribi vakası oldu mu?
Türkiye ilk kez böyle bir hastalıkla karşılaşıyor. Ancak 2003'ten bu yana bu konuda acil eylem planları hazırlanıyor. Yani kesinlikle hazırlıksız yakalanmadık. Hastanelerimiz de, doktorlarımız da, olası salgına hazırlıklı. Hepsi gerekli eğitimden geçirildi. Önceki yıllarda SARS için yapılan hazırlıklar şimdi işimize yarayacak. Almanya, İtalya, Romanya, Kanada, ABD, Rusya ve Kazakistan gibi pek çok ülke şimdiye kadar bu salgınla karşılaştı. Ancak Türkiye'ye, Rusya ve Kazakistan'dan sonra göçmen kuşlar yoluyla geldi.
Testler nerede yapıldı?
Kuş gribi Türkiye'de tespit edilir edilmez, Balıkesir ve Manyas bölgesine uzman gönderildi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, bölgeden aldığı örnekleri yurtdışına gönderdi. Virüsün cinsi, yurtdışındaki merkezlerde yapılan incelemelerden sonra ortaya çıkacak. Tam olarak kesinleşmese de, Tarım ve Sağlık bakanlıkları bütün önlemlerini kuş gribi varmış gibi yapıyor.
Uzakdoğu riskli çünkü...
Kuş gribine yakalanan insan var mı?
Şimdiye kadar kuş gribine yakalan tüm dünyada 116 insan var, bunların 60'ı hayatını kaybetti. Bu demektir ki, insanlara da bulaşan bir hastalık. Ancak insan vakalarının görüldüğü Asya ülkelerinde insanlar ve kümes hayvanları neredeyse iç içe yaşıyordu. Bizde böyle bir sorun yok.
Dünyada 10-40 yıl arasında bir pandemi (kıtalararası büyük salgın) meydana gelir. Dünyada en son ortaya çıkan pandeminin üzerinden 30 yıl geçti. Ancak tıp ilerledi, tedbir ve tedavi gelişti. Öte yandan dünya küçüldü, ulaşım, erişim kolaylaştı. Bu nedenle kötü senaryoyu her zaman düşünmek ve ona göre hareket etmek gerekiyor.
Söz Sağlık Bakanlığı'nda
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve uluslararası diğer örgütler, kuş gribiyle ilgili bir pandemi planı yapmıştı. Kuş gribi virüsünün yapısında bir değişiklik olabileceği ve insandan insana bulaşabileği yönünde bir senaryoları vardı. Biz de 2003'ten itibaren bu senaryodan hareketle gerekli tedbirleri almaya başladık. Türkiye'nin pandemi planına göre ileriki yıllarda 'kötü senaryo' dediğimiz kuş gribi vakasının insandan insana bulaşması ortaya çıkarsa, kriz merkezinin yöneticisi Sağlık Bakanlığı olacak.
'Sekiz kişiye ilaç verdik'
Türkiye'de insanlara bulaştı mı?
Şu an Türkiye'de kuş gribine ilişkin endişeye, paniğe hiç gerek yok. Manyas'ta hasta hayvanlarla temas etmiş sekiz kişiye koruyucu antiviral ilaç verildi.
Kuş gribinin aşısı var mı?
Henüz yok. Çalışmalar devam ediyor.
İlaç firmaları hazırlıkları yapıyor. Ancak virüsün nasıl bir değişim geçireceği bilinmediği için aşı bir türlü geliştirilemiyor.
Kanatlı hayvan eti yemek risk mi?
Uygun şartlarda pişirilmiş kanatlı eti, gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz, hiçbir mahzur yok. Çünkü bu hastalık solunum yoluyla ve az da rastlansa da temasla bulaşıyor. Sindirim yoluyla bulaşmıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7598117598110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.