AB'ye uyumlu bir rüşvet

Eskişehir'de traktör kabini üreten iki işadamı, daha çok kabin satabilmek için akıl almaz bir plan hazırladı.

ANKARA - Eskişehir'de traktör kabini üreten iki işadamı, daha çok kabin satabilmek için akıl almaz bir plan hazırladı. Ortaklar, koalisyon hükümeti döneminde traktör kabinlerinin Avrupa Birliği standardına uydurulması yönünde bir yönetmelik çıkartabilmek amacıyla siyasilerle bağlantısı olan Yüksel Sarı'ya 70 bin dolar ve bir milyon 330 bin dolarlık senet verdi. Ancak yönetmelik iki ortağın istediği gibi çıkmayınca silah zoruyla kaçırılan Sarı Ankara'dan gelen bir telefon sayesinde canını kurtardı. İki işadamı suç ortaklarıyla birlikte tutuklanırken Sarı'nın olayın gerçekleştiği tarihte MHP Eskişehir İl Başkanı olduğu; rüşveti de iki milletvekiline ulaştırmak üzere aldığı öne sürüldü. MHP ise iddiaları reddetti.
Hem nakit, hem senet
Olay, soruşturmayı yürüten Ankara DGM Savcısı Ömer Süha Aldan'ın hazırladığı iddianameye şöyle yansıdı: "Traktör kabini üreten Hisarlar Makine Sanayi'nin müdürü Bekir Tan, daha çok kabin satabilmek için patronu Raşit Türker ve kardeşi Fazlı Türker'e 'traktör kabinlerine AB standardı getirilmesi halinde 600 bin yeni müşteri kazanacaklarını ve kabin başına 700 dolardan 600 bin kabin satabileceklerini' söyledi. Türker kardeşler,
'yeni yönetmelik' için 1 milyon 400 bin dolarlık bir fon oluşturdu ve siyasilerle yakın bağlantıları olan Yüksel Sarı'yla temasa geçti. Türker kardeşler, yönetmeliğin çıkmasına yardımcı olacak milletvekillerine ulaştırılmak üzere Sarı'ya 70 bin dolar, biri 430 bin, biri 400 bin ve 10 da 50'şer bin dolarlık olmak üzere 12 senet verdiler.
Ancak yönetmelik işadamlarının isteği gibi çıkmadı. Dönemin hükümeti tarafından 16 Ağustos 2002 tarihinde çıkartılan Tekerli Tarım ve Orman Traktörlerinin Devrilmesi Sonucu Can Güvenliğinin Korunmasına İlişkin Yönetmelik'te, sadece trafiğe yeni çıkacak olan traktörlere kabin takma zorunluluğu getirildi. Bunun üzerine Türker kardeşler, Sarı'dan paralarını geri alabilmek için Eskişehir'de ülkücü olarak tanınan bir grupla bağlantıya geçti. Sarı, 2002 yılının ekim ayında Hisarlar Makine Sanayi'ne ait bir depoya çağırılarak silahlı kişilerce kaçırılarak bir tavuk çiftliğine götürüldü ve ölümle tehdit edildi.
İddia: Sarı MHP'liydi
Bu sırada Ankara'dan gelen esrarengiz bir telefon üzerine Sarı'yı serbest bırakan Türker kardeşler, beş suç ortağıyla birlikte gözaltına alındı. Ankara DGM tarafından tutuklanarak Eskişehir Kapalı Cezaevi'ne konulan yedi zanlının 6'şar aydan 34'er yıla kadar hapisleri istendi. Sarı'nın olayın gerçekleştiği tarihte MHP Eskişehir İl Başkanı olduğu; iki işadamının verdiği rüşveti de iki MHP milletvekiline ulaştırmak üzere aldığı öne sürüldü. Sarı'yı ölümden kurtaran telefonu açan kişinin ise dönemin Ülkü Ocakları Genel Başkanı Atilla Kaya olduğu iddia edildi. Ancak MHP, bu iddiaları ve söz konusu dönemde Yüksel Sarı'nın il başkanı olduğunu kabul etmedi.