Acaba maymun Santino TÜBİTAK'ı da taşlar mı?

Acaba maymun Santino TÜBİTAK'ı da taşlar mı?
Acaba maymun Santino TÜBİTAK'ı da taşlar mı?
TÜBİTAK'a yeni kapak önerisi:Şempanzenin ziyaretçilerine atmak için taş topladığı, yani insan gibi geleceği tahmin edip eylem planladığı ortaya çıktıTürkiye TÜBİTAK’ta ‘evrim teorisi’ sansürünün şokunu yaşıyor, dünyanın gündemi başka
ANKARA - Türkiye’nin en önemli bilim merkezi TÜBİTAK, Charles Darwin’in 200. yaşı nedeniyle hazırlanan ‘Evrim’ dosyasını dergisinden çıkarırken, dünyanın dört bir yanından hemen her gün, ünlü bilim adamının teorisini destekleyen araştırmalar geliyor. Son heyecan verici araştırma İsveç’ten:
“Bir şempanzenin tutsak olduğu hayvanat bahçesinde ziyaretçilere biriktirdiği taşları atması gibi önceden tasarlı eylemler, bazı hayvanların insanlar gibi geleceğe yönelik planlar yapabildiğini ortaya koyuyor.”

‘Santino’ 10 yıl gözlendi
İsveç’teki Lund Üniversitesi tarafından Furuvik hayvanat bahçesinde yapılan araştırmada, 10 yıl süreyle gözlemlenen bir erkek şempanzenin, hayvanat bahçesinin açılmasından önce sakince taşları toplayarak, bunları daha sonra ziyaretçilere atmak için yuvarlak şekil verdiğinin tespit edilmesi uzmanları şaşkına çevirdi.
İsveçli bilim insanlarının Amerikan ‘Current Biology’ dergisinin dünkü sayısında yayımladıkları araştırmada, ilk kez tespit edilen bu eylemin, hiç şüpheye yer bırakmadan bir hayvanın insan gibi, geleceğe yönelik planlar yapabildiğini ortaya koyduğunun altı çizildi. Araştırmanın başında yer alan Mathias Osvath, “Bu araştırmalar, inandırıcı bir şekilde kuzenlerimiz maymunların, çok karmaşık biçimde geleceğe yönelik tahminde bulunabildiklerini gösteriyor, gelecekteki muhtemel olayları akıllarında canlandırabilme kapasiteleri dahil olmak üzere çok yüksek bir bilinç seviyelerinin bulunduğunu düşündürüyor” diye konuştu. Bu hayvanların büyük olasılıkla, insanlar gibi kafalarında geçmiş yaşamlarından bölümler geçirdiği ve gelecek günleri düşündüğü, kendi iç dünyaları bulunduğunu söyleyen Osvath, “Doğada yaşayan şempanzeler, ileride yapacakları bir saldırı için taş topluyor ve büyük olasılıkla tüm bunları ilerisi için planlıyor. Günlük yaşamlarının büyük bölümünü önceden tasarladıklarını düşünüyorum” dedi.
Sabah hayvanat bahçesi açılmadan önce biriktirdiği ‘silahları’ ziyaretçilere atmak için öğleye dek bekleyen 31 yaşındaki Santino isimli şempanzenin bu anti- sosyal davranışı, ziyaretçileri ve bakıcılarını şaşkınlığa sürüklerken, araştırmacıları da büyüledi. (aa)
AB ‘Orada neler oluyor’ telaşında
TÜBİTAK’ın Darwin sansürü, Ankara’daki yabancı misyonlarda da sert tepkiyle karşılandı. Avrupalı diplomatlar olayın nasıl gerçekleştiğini ve TÜBİTAK’ın nasıl hareket ettiğini öğrenmek için harekete geçti.
En sert tepki İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili’den geldi. Marsili, “Söyleyecek kelime bulamıyorum. Ayrı bir dünyada yaşıyorlar sanki” derken, ‘Bilimsel araştırma özgürlüğü’ konferansı organizasyonu için TÜBİTAK’la görüşen Avrupa Parlamentosu Marco Capato’nun da kendisini aradığını söyledi. Capato’nun Darwin sansürü konusunun araştırılması için Avrupa Parlamentosu’na başvuracağını söyleyen Marsili, İtalyan Meclis Başkanı’nın da “Türkiye’de neler oluyor” telaşında olduğunu dile getirdi.

Her şey başkanlık kriziyle başladı
AKP hükümetinin iktidara gelmesiyle birlikte, TÜBİTAK’ta başkanlık krizi yaşanmıştı. Dönemin TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Namık Kemal Tan, 2003’de görev süresi sona erdiğinde ikinci kez TÜBİTAK Bilim Kurulu tarafından başkan seçilmişti. Ancak, Başbakan Tayyip Erdoğan TÜBİTAK’ın kendisine bağlı olmasını istemiş ve Pak’ın 2. dönem başkanlığını onaylamamıştı. Erdoğan, 12 kişilik Bilim Kurulu’nda altı üyenin görev süresinin dolduğuna, dolayısıyla yedi üyelik oy çoğunluğu olmaksızın seçim yapıldığına dayanarak atamayı yapmadığını belirtmişti.
Hükümet, bir defaya mahsus ‘Başbakan ataması’ yoluyla TÜBİTAK Başkanı atanması için yasa tasarısı hazırlamıştı. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, başbakana atama yetkisi veren düzenlemeyi imzalamamıştı. Bunun üzerine Yetiş, 2004 yılında vekaleten TÜBİTAK Başkanlığı görevine getirildi. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmasının ardından da hükümet, hazırladığı yasayla, TÜBİTAK Başkanı ve Bilim Kurulu üyelerinin çoğunluğunu başbakanın önermesinin yolunu açtı. Ayrıca Yetiş de asaleten atandı.

Derginin mutfağı
Bilim Teknik Dergisi’nin künyesine bakıldığında derginin sahibi TÜBİTAK adına Başkan Nüket Yetiş olarak görülüyor. Derginin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Yayın Yönetmeni Çiğdem Atakuman. Yayın Kurulu’nda ise Ömer Cebeci, Efser Kerimoğlu ve Ahmet Onat bulunuyor. Dergi, sorumlu yazı işleri müdürü ve yayın yönetmeninin koordinasyonunda hazırlanıyor. Dergiye, dışarıdan da yazı gönderilebiliyor. Yayın Kurulu, içerik tamamlandıktan sonra, dergide yer alan yazıları okuyarak değerlendirme yapıyor, daha sonra baskıya hazırlanıyor.

TÜBİTAK’ın en çok okunanı, Darwin
TÜBİTAK’ın en çok okunan kitaplar listesinde, Darwin var. Charles Darwin ve kuramı evrim teorisi, TÜBİTAK yönetimi tarafından sansürlense de, TÜBİTAK internet sitesinin en çok okunanlar listesinde ‘Charles Darwin Evrim Devrimi’ adlı kitap var. İnci Kalınyazgan tarafından çevirisi yapılan kitap, TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları tarafından basılmış. 1996 yılında ilk baskısı yapılan ve TÜBİTAK tarafından dördüncü baskısı yapılan kitap, TÜBİTAK internet sitesinin çok okunanlar listesinde beşinci sırada bulunuyor.
TÜBİTAK’ın popüler bilim dergisi Bilim ve Teknik’in mart sayısı ‘Darwin 200 yaşında’ yerine ‘Küresel İklim Değişikliği’ konulu kapağıyla basılmıştı.