Acaristanbul gitti gider

Danıştay, 'Yıkılmalı mı yıkılmamalı mı' diye tartışılan Acaristanbul'la ilgili son sözü söyledi ve yapı ruhsatlarını iptal etti. Danıştay 6. Dairesi dün Acaristanbul ve Acarkent aleyhine üç ayrı kritik karar aldı:
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Danıştay, 'Yıkılmalı mı yıkılmamalı mı' diye tartışılan Acaristanbul'la ilgili son sözü söyledi ve yapı ruhsatlarını iptal etti. Danıştay 6. Dairesi dün Acaristanbul ve Acarkent aleyhine üç ayrı kritik karar aldı:

 • Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği'nin açtığı dava sonucunda Beykoz Belediyesi'nce Acaristanbul'a verilen yapı ruhsatı İstanbul İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmişti. Bunun üzerine kararın temyizi için Danıştay'a başvurulmuştu. Danıştay 6. Dairesi, İdare Mahkemesi'ni haklı buldu. Acaristanbul'un ve belediyenin Danıştay kararına itiraz hakkı var. Ancak uzmanlara göre, itiraz etmek sadece süreci uzatacak.
 • 6. Daire, Mimarlar Odası'nın Acaristanbul'un sit alanı ilan edilmesi konusunda açtığı davayı reddeden İstanbul İdare Mahkemesi kararını da bozdu. Bu kararın ardından İdare Mahkemesi ya odanın sit alanı ilanı konusundaki davasını kabul edecek, ya da Danıştay kararına itiraz ederek davayı Genel Kurul'a taşıyacak.
 • Dairenin son kararında da Acarkent ile ilgili ruhsatın iptali istemiyle Mimarlar Odası'nın açtığı davayı ehliyet yönünden reddeden İstanbul İdare Mahkemesi kararı bozuldu. Dairenin bu konudaki kararında Acarkent'in ormanlık alan olması nedeniyle kamu yararı bulunduğu, bu nedenle Mimarlar Odası'nın dava açma ehliyetinin bulunduğunu işaret etti.
  Danıştay 6. Dairesi'nin kararını Radikal'e yorumlayan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, kararının herkesi bağladığını belirterek AKP'li Beykoz Belediyesi'ne seslendi: "Herkes sorumluluğunu yerine getirsin." Beykoz Belediyesi'nin daha önce Danıştay kararını bekleme yönünde bir görüş bildirdiğine dikkat çeken Pepe, "Artık Danıştay son noktayı koydu. Yeni bir yoruma dahi gerek yok. Biz hukukun işlemesi, dediğinin yerine getirilmesini, olmasını istiyoruz. Adalet ne derse herkesi bağlar" dedi.
  Topbaş: Yıkım süreci başladı
  "Bu karardan sonra her şey net olarak ortaya çıktı" diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da yıkım sürecinin başladığını belirtip ekledi: "Büyükşehir Belediyesi olarak bize bir şey düşerse tabii ki yardımcı oluruz."
  Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül ise "Karar daha bize gelmedi. Ulaştığında encümen üyelerimizle değerlendireceğiz" diye konuştu.