Acaristanbul'da yıkım kesin kararı bekleyecek

İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Acaristanbul Villaları'nın yıkımına ilişkin Beykoz Belediyesi Encümeni'nin aldığı yıkım kararının yürütmesini durdurdu.

İSTANBUL - İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Acaristanbul Villaları'nın yıkımına ilişkin Beykoz Belediyesi Encümeni'nin aldığı yıkım kararının yürütmesini durdurdu. Kararda Acaristanbul'da 142 villanın yıkılması ile telafisi güç ve imkânsız zararların doğabileceğine dikkat çekildi. Beykoz Belediyesi'nden yapılan açıklamada İdare Mahkemesi'nin vereceği kesin karara göre itiraz başvurusunda bulunulacağı ifade edildi.
Mimarlar Odası'nın İstanbul 3. Bölge İdare Mahkemesi'nde açtığı davanın 9 Nisan 2006 tarihinde Acaristanbul'daki ruhsatların iptal edilmesi yönünde sonuçlanması ve Danıştay'ın da iptal kararını onaması üzerine 13 Mart 2007'de Beykoz Belediyesi Encümeni Acaristanbul'daki villaların yıkılmasına karar vermişti.
Pepe 'Sonuna kadar takip edeceğiz' demişti
Encümenin yıkım kararından sonra Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Bu karar bir milattır. Süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Bundan sonra böyle olaylara kimse cesaret edemeyecek. Ormanlarımızı kimseye yâr etmeyeceğiz" demişti.