Açe'de okul açıldı

Tsunaminin şiddetli şekilde vurduğu Endonezya'nın Açe kentinde, Türk Pasifik İşadamları Derneği'ne (PASİAD) bağlı Türk Endonezya Okulları grubu okul açtı.
Türkiye'den giden yardım uçağı da dün felaket bölgesine ulaştı. Sri Lanka'da çalışan GEA ekibinden Özgür Bozoğlu, "Kuduz salgını başladı" bilgisini verdi.

İSTANBUL/AÇE - Tsunami felaketinden etkilenen Endonezya'nın Açe kentinde Türk Pasifik İşadamları Derneği'ne (PASİAD) bağlı Türk Endonezya Okulları Grubu okul açtı.
Okulda, çoğunluğu ailesini tsunamide kaybetmiş 184 öğrencinin 1 yıl eğitim görmesi planlanıyor. Türk ve Endonezyalı öğretmenlerin birlikte eğitim verecekleri okulda, Türkçenin de öğretileceğini belirten PASİAD yetkilileri, bölgeye yeni bir okul yapmayı planladıklarını söyledi. Türk Endonezya Okulları Müdürü Abdülkerim Tursun, okulun açılış töreninde, öğrencilerin araç, gereç ve yemek ihtiyaçlarının da okul tarafından karşılanacağını anlattı.
Kızılay'dan 500 konut
İnsani yardım operasyonu çerçevesinde Başbakanlık tarafından önceki gün gönderilen tıbbi malzeme ve yardım paketi yüklü askeri nakliye uçağı dün Sri Lanka'ya ulaştı. Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'nun Bandaraneyke Havaalanı'na inen ekibi, afet nedeniyle burada akredite olduğunu bildiren Türkiye'nin Yeni Delhi Büyükelçisi Hasan Göğüş ile Türkiye'nin Sri Lanka fahri konsolosu bayan Bharathi Wijeratne ve diğer yetkililer karşıladı. Karşılamanın ardından uçakta bulunan yaklaşık 10 ton ağırlığındaki klor tableti, bebek seti, hijyen seti ve giyim malzemesinden oluşan yardım paketleri bölgede görev yapan üç kişilik Kızılay ekibine ulaştırılmak üzere araçlara yerleştirildi. Göğüş, Türk Kızılayı'nın afetten etkilenenler için 500 konut projesi olduğunu da açıkladı.
'Yardımın tam zamanı'
Güney Asya'daki tsunami felaketinin ardından Sri Lanka'da yardım çalışmalarına katılan 15 kişilik GEA ekibi koordinatörü Özgür Bozoğlu, bölgede kuduz salgını başladığını söyledi.
6 Ocak'ta Sri Lanka'ya giderek acil yardım çalışmalarına katılan 15 kişilik GEA Arama Kurtarma Ekibi yurda döndü.
Bölgede yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Bozoğlu, şunları söyledi: "Son günlerde kuduz salgını başladı. Cerraha ihtiyaç var. Çocuklar için de ilaca ihtiyaç var. İnsanların sıcak iklim koşullarından dolayı giysi ihtiyaçları yok. Bölgeye çok miktarda yardım geliyor. ancak uzman ekipler olmadığı için gerekli koordinasyon yapılamıyor ve bu yardımlar insanlara yeterince ulaştırılamıyor. Bölgenin eski haline gelmesi 10 yıldan önce zor görünüyor. Yardım için geç değil, hatta tam zamanı."
Başbakanlık Türkiye Acil Durum Genel Müdürlüğü'nce Güney Asya ülkelerindeki felaketzedeler için açılan banka hesaplarında ise dün saat 17.30 itibarıyla bir milyon üç bin 701 YTL, 15 bin 868 avro ve 40 bin 597 dolar toplandı.
(Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7352007352000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.