Acele Sokak'a taş yağdı: İki ölü

Acele Sokak'a taş yağdı: İki ölü
Acele Sokak'a taş yağdı: İki ölü

Turan Kurt ve eşi Ayşe Kurt Trabzon?un Deliklitaş Mahallesi?ndeki evlerine henüz üç ay önce taşınmıştı. Birlikte oturdukları yeğenleri ise şans eseri kurtuldu. FOTOĞRAF: ÖMÜR AVCI / DHA

Trabzon'da iki gün aralıksız yağan yağmurun ardından bir binanın üzerine taş yağdı. Acele Sokak'taki üç katlı evde iki kişi hayatını yitirdi
Haber: ÖMÜR AVCI / Arşivi
SERKAN KILINÇ / Arşivi

TRABZON - Etkili yağışın ardından gelen toprak kayması Trabzon’da ocakları söndürdü. İki günden beri aralıksız yağan yağmurun ardından Trabzon’un Deliklitaş Mahallesi Acele Sokak’ta dün saat 07.00 sıralarında toprak kaydı.
Mustafa Çelebi’ye ait üç katlı binanın bulunduğu yamaçtan kopan kaya parçaları evin üst katına yağdı. Eve henüz üç ay önce taşınan 58 yaşındaki Turan Kurt ile eşi 55 yaşındaki Ayşe Kurt enkaz altında kaldı. Kaya parçalarının hava yastıklarıyla kaldırılması sonucu Turan Kurt ile eşi Ayşe Kurt’un cesedine ulaşıldı. Aynı evde kalan ve Ayşe Kurt’un yeğeni olan 22 yaşındaki Kadir Demir’in atık karton ve kâğıt toplamak için saat 06.30 sıralarında evden çıktığı için faciadan kurtulduğu belirtildi.
Binanın ikinci katında oturan Turan Kurt, “Büyük gürültü ile uyandık. Kendimizi evden dışarı attık. Üst katının kayaların düşmesi sonucu yıkıldığını gördük. Evde dört kişiydik. Canımızı kurtardık, sonra da polise haber verdik” dedi.
Trabzon Valisi Recep Kızılcık ile Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Kızılcık, bölgede tehlike altındaki dört evin de olası heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltıldığını söyledi.
Bu arada, yoğun yağış nedeniyle Trabzon’un Moloz mevkiinde iki işyerini su bastı. Moloz kavşağında asfalt delinerek alttan geçen akarsular iş makineleri ile temizlendi.
Karadeniz Teknik Üniversitesi C kapısı önünde her yağışta olduğu gibi yine su birikti ve trafik aksadı. Her iki bölgede de temizlik çalışmaları uzun süre devam etti. Trabzon’un Yomra ilçesinde de Yomra Deresi’nin yükselmesi nedeniyle Yomra- Özdil karayolunun bir şeridi bazı bölgelerdeki toprak kaymaları sonucu ulaşıma kapandı. 

Komşu telefonu kurtardı
Trabzon’un Düzköy ilçesi Çiğdemli köyünde heyelan nedeniyle iki bina çöktü. Binalar, komşu  Mustafa Birinci heyelandan hemen önce uyardığı için boşaltılmıştı!
Mustafa Birinci, akşam saatlerinde evine gittiği sırada yolun bazı bölümlerinde  toprak kayması olduğunu fark etti.  Ailesi ile geceyi dışarıda geçiren Birinci, sabah saatlerinde şiddetini artıran yağmur nedeniyle komşularını uyarmak için telefonla aradı. Komşusu sayesinde yaşayan Çırakman Asan hâlâ şoktaydı.
“Sabah evde uyurken komşularımız bizi aradı ve evi boşaltmamızı istediler. Ben de eşimle birlikte evden çıktım. Bitişik binada bulunan ağabeyim ve eşi de evlerinden ayrıldı. Evlerden çıktıktan yaklaşık 10 dakika sonra heyelan oldu.”