'Acemi askerler depo dışındaydı'

'Acemi askerler depo dışındaydı'
'Acemi askerler depo dışındaydı'
Genelkurmay, Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olduğu patlamayla ilgili bir açıklama daha yaptı. Açıklamada yemin edeli 3-4 gün olan kısa dönem askerlerin depo dışında çalıştığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı, mühimmat deposundaki patlamada şehit olan askerlerin, ‘acemi’ oldukları iddialarını yalanladı ve “İstiflemeyi yetkili ve uzman personel yapıyordu” dedi. Genelkurmay açıklamasında, “Şehitlerimizin 15’i kısa dönemdi. Bu 15 askerimiz bir aylık askerdi. Bunlar, mühimmatın tasnif ve istiflenmesiyle değil mühimmat sandıklarının depo içine girmeden depo dışında taşınmasıyla görevlendirilmişlerdir” denildi. Depo içindeki tasnif ve istiflemeyi iki astsubay ve iki uzman çavuşun ‘3-4 uzun dönem askerle birlikte’ yaptıkları belirtilen açıklamada, şehit olan uzun dönem 6 askerin ikisinin 12, birinin 9, ikisinin 6 ve birinin de 3 aylık asker olduğu bilgisi verildi. ‘Görgü tanıklarına’ dayanılarak, “Hava karardıktan sonra dışarıda kalan az sayıda mühimmatı da emniyete alalım ve faaliyeti bitirelim düşüncesiyle çalışmanın sürdürüldüğü’’ belirtildi.

CHP ’li vekiller GATA’ya da giremedi
Bu arada Ankara GATA’daki şehit yakınlarını ziyaret etmek isteyen CHP’liler içeri alınmadı. Ankara Milletvekilli Levent Gök, ziyaret için sabah izin aldıkları İletişim Daire Başkanlığı’nın daha sonra ‘ziyaretin gerçekleşmeyeceğini’ bildirdiğini söyledi. Genelkurmay ise ‘talimatları’ gerekçe gösterdi.

Afyon patlamanın izlerini siliyor
Patlama sonrasında savaş alanına dönen Afyonkarahisar’ın Ataköy Mahallesi’nde hayat normale dönmeye başladı. Hasar tespit çalışmalarının başladığı Ataköy’de bir yandan mühimmat arama çalışmaları sürerken, diğer yandan kadınlar halı yıkıyor, evlerinde temizlik yaparak patlamanın izlerini silmeye çalışıyor. Kışlaya yakın Kışlacık Köyü sakinleri de dün ilk kez evlerine girebildi. 3 bin 500 nüfuslu Ataköy Mahallesi’ne girişlere de dün sabahtan itibaren izin verildi. Hasar tespit komisyonunun tek tek gezerek tespit yaptığı Ataköy’de ise vatandaşlar kırılan camlarını kartonla kapatarak evlerini yaşanır hale getirmeye çalışıyor. Evlerini temizlemeye başlayan kadınlar, çamaşır makineleri yetmeyince mahalle içindeki çeşmelerde halı ve çamaşır yıkayarak temizlik yapıyor. {AFYONKARAHİSAR / DHA}

‘Ocağa ihanet edenler var’
İstanbul’da Çayırbaşı Tüneli’nin açılışını yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, patlamayla ilgili televizyonlarda yorum yapan emekli askerleri eleştirirken, “Bazı emekli generaller geldikleri ocağa ihanet ediyor” dedi. Erdoğan şöyle konuştu: “Olay olduğu andan itibaren atılan başlıklar yapılan yorumlar... Biri emekli generali getiriyor kendi olmadığı sürede ne tür el bombaları ithal edilmiş bundan haberi yok. Vatandaşım da sanıyor ki işin gerçeği bu. İşin gerçeği bu değil maalesef. Bazı emekli askerler geldikleri ocağa ihanet ediyorlar. Sizin göreviniz bu mu? Bu topluma dezenformasyon olmuyor mu? Bu ahlaki değildir bu vicdani değildir. Bazıları da köşelerinde, yapılan bazı hatalar varsa kasta mahsus yapıyorlar. Bekle dur bakalım. Hemen bir anda, bir saatte netice bekliyorlar.”

‘Fakir insanlar nasiplensin diye’
Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Afyonkarahisar Valiliği’ni ziyaretinde kendisine hediye verilmesine yönelik eleştirilere karşılık, “Sayın Vali’nin makam odasında sergilenen davranışın görüntülenmesi ve görüntünün Valilik sitesinde yayımlanması ve bu yayım üzerine medya kuruluşlarında yer alan yorumlar beni son derece rahatsız etmiş ve zaten var olan üzüntüme üzüntü katmıştır. Sayın Vali’nin şahsına ve makamına nezaketsizlik olmasın düşüncesiyle ani gelişen davranış karşısında herhangi bir reaksiyon gösteremedim” dedi.

Vali: Hayat devam ediyor
Öte yandan Valilik, gelen tepkilerin ardından ziyarete ilişkin haber ve fotoğrafları siteden kaldırdı. Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun tepkilere karşı açıklaması ise şöyle oldu: “Ziyaretimize gelen tanıtım potansiyeli olan kişilere yöre halkına ekonomik katkı için lokum, sucuk hediye ediyoruz. Amacımız tanıtım yapıp yoksul insanlara gelir kapısı sağlamak. Genelkurmay Başkanı gelmiş. Küçük maddi değeri olmayan bir hediye verdik. Bir yere o kilimi koysa, biri de ’Nereden aldınız’ diye sorup Afyon’a gelip satın alsa fakir insanlar nasiplenecek. Hayat devam ediyor. Bir acımız varken buna ara mı verelim?” {ANKARA / RADİKAL}

19 yıl sonra şehit acısı
Patlamanın meydana geldiği kışlanın adını taşıdığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç’ın ailesi, oğullarını kaybettiklerinde yaşadıkları acıyı, 19 yıl sonra tekrar yaşadı. Şehit Saraç’ın annesi Nuran ve babası Mehmet Saraç, oğullarının adını taşıyan tesislerde yaşanan olayı televizyondan duyduklarını ve büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi. Oğlu Mete’nin 1993’te Van’da şehit düştüğünü kaydeden Mehmet Saraç, bu kışlayı kendi evleri gibi gördüklerini söyleyerek, “Patlama evimizde oldu gibi” dedi.