Acemi kasaplar ceza ödeyecek

Kurallara uyun!

Kurban satışları bu yıl market zincirlerine kadar taşındı. Belediyelerin uyarılarına uymayanlarla acemi kasaplar ceza ödeyecek. Uzman uyarısı: "Yeni kesilen etleri hemen tüketmeyin, birkaç gün bekletin."

İSTANBUL/İZMİR/ANKARA - Kurban satışları, internetten sipariş, eve teslim, taksit gibi imkânlar sunan market zincirlerine taşındı. Migros'un kurbanlık satışları geçen yıla göre yüzde 50 arttı. Bunun yüzde 10'unu yurtdışından sipariş verenler oluşturdu. 335 YTL'lik kurbanlar noter huzurunda İslami kaidelere ve hijyenik kurallara uygun olarak kesilip siparişi verenin adresine veya hayır kurumlarına gönderiliyor. Kurban ödemeleri, kredi kartıyla 6-9 taksitle ödenebiliyor. Piyasada kurban fiyatları 200 YTL'den başlayıp 4-5 bin YTL'le kadar çıkıyor.
Bu bayram yaralı halde sokaklarda koşturan hayvan görüntülerine de ceza yağacak. İzmir'de 'Kurbanlıkların, en az acı verecek şekilde bir anda kesimi'ni de düzenleyen 5199 Sayılı kanununa aykırı davrananlara, hayvan başına 1645 YTL para cezası uygulanacağı açıklandı.
Et ne kadar beklemeli?
Prof. Dr. Muhsin Akbaba, yeni kesilmiş hayvan ettinin sert ve sindirimi zor olduğunu belirterek özellikle mide ve bağırsak hastalarına kurban etini buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlayarak veya ızgarada iyice pişirip yemeleri tavsiyesinde bulundu. (aa, dha, Radikal)