Acı 10 evin daha kapısını çaldı

Acı 10 evin daha  kapısını çaldı
Acı 10 evin daha  kapısını çaldı
PKK, Beytüşşebap ilçe merkezinde 4 noktaya eşzamanlı saldırı düzenledi. Çıkan çatışmada 10 asker şehit oldu. 8 asker ve polis yaralandı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde önceki gece kalabalık PKK ’lı grubunun Kaymakamlık, Polis Lojmanları ve Jandarma Taktik Alay Komutanlığı’nın ‘Çeper’ üs bölgelerine uzun namlulu silah ve roketatarlarla saldırısında 10 asker şehit oldu, 7 kişi yaralandı. Saldırı sırasında ilçedeki çok sayıda işyeri ve binaya roket ve kurşun isabet etti.
PKK militanlarının 40 kişilik bir grupla, kapalı ve yağmurlu hava koşullarından da yararlanarak saldırıyı gerçekleştirdiği öğrenildi. İlçe merkezinde ve askeri üs bölgelerinde yaklaşık 2 saat süren çatışmada. Kaymakamlık konutuna da iki roket atıldı. Bolu Komando Tugayı ve Beytüşşebap Jandarma Tugayı’nın olaya müdahale etmesi sonucu PKK’lılar geri çekilmek zorunda kaldı. PKK’lı grubun takibi sonucu 15-20 militanın öldürüldüğü ileri sürüldü. Günün ağarmasıyla Polis Lojmanları önünde 3 PKK’lının cesedini almak isteyen grup, polise direndi ve havaya ateş açılarak uzaklaştırıldı.
Beytüşşebap’taki saldırı önceki gece 22.00 sıralarında başladı. Kalabalık PKK’lı grubu, Beytüşşebap Jandarma Taktik Alay Komutanlığı ile hemen ilçe yakınındaki Kato Dağı eteklerinde geçici olarak bulunan Bolu Komando Tugayı’na bağlı birliğin üs bölgelerine roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdı. Aynı anda, ilçe merkezine sızan bir grup PKK’lı da Kaymakamlık başta olmak üzere Polis Lojmanları ve diğer resmi kuruluşlara ateş açmaya başladı. Saldırıya askeri üs bölgelerindeki askerler ile ilçe merkezindeki asker ve polisler anında karşılık verdi.
Asıl hedeflerinin Beytüşşebap Kaymakamlığı’nı ele geçirmek olduğu ileri sürülen PKK’lılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda ilçe adeta savaş alanına döndü. Birçok ev ve işyerine roket ve kurşun isabet ederken, halk evlerine kapandı. 2 saat süren çatışma sonucunda 10 asker şehit düştü, 3’ü ağır 8 güvenlik görevlisi de yaralandı. Saldırıyı düzenleyen PKK’lı grubun etkisiz hale getirilmesi için Kato Dağı ve Irak sınır hattında günün ilk ışıklarıyla birlikte hava destekli büyük bir operasyon başlatıldı.
Beytüşşebap’a saldıran kalabalık PKK’lı grubundaki birçok teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilirken, 3 PKK’lının cesedi ilçe merkezindeki polis lojmanlarının önünde bulundu. Polisler, cesetlerin yanına gitmek isteyen bir gruba dağılmaları uyarısında bulundu. Cenazeleri almak için ısrar eden grubu polis havaya ateş açarak uzaklaştırdı.

Şehitler için tören Çatışmada şehit olan Piyade Üsteğmen Sami Çifci, Piyade Asteğmen Burak Erdi, Ulaştırma Uzman Çavuş Ahmet Bozkurt, Piyade Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez, Piyade Çavuş Ramazan Emre Ala, Piyade Onbaşı Süleyman Güleç, ile piyade erler; Serdar Küpeli, Osman Yıldız, Uğur Sağdıç ve Emrah Karataban için Şırnak 23. Sınır Tümen Komutanlığı’nda cenaze töreni düzenlendi. Gazetecilerin görüntü almasına izin verilmeyen cenaze töreninden sonra 10 şehit helikopterler ile Diyarbakır’a gönderildi.