Acı bilirkişi raporu

Diyarbakır'da, sekiz yaşındaki çocukları trafik kazasında ölen aile, 4 bin 500 YTL tazminat isteyince acı bir 'bilgi'yle karşılaştı. İlk bilirkişi raporu: "Çocuk büyütme masrafı 55 bin YTL, çocuğun 18'inden sonra kazanacağı para ise 13 bin YTL olacaktı."
Aile itiraz edince dosyanın gönderildiği ikinci bilirkişi de, 'yetiştirme masrafı'nı 54 bin YTL, çocuğun muhtemel kazancını ise 15 bin YTL olarak hesapladı ve "Bu nedenle de tazminat vermeye gerek yok" dedi.
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Bismil'de otobüsün çarpması sonucu ölen sekiz yaşındaki Meki Ayaz'ın ailesinin açtığı tazminat davasında bilirkişinin hazırladığı rapor acı ama gerçek rakamları ortaya koydu. Görevlendirilen iki ayrı bilirkişi, çocuğun büyümesine kadar ailenin 54-55 bin YTL arasında masraf yapacağını, ancak onun aileye katkısının 13-15 bin YTL arasında olacağını hesapladı. Bilirkişiler bu hesapla Ayaz ailesinin aslında 'kazançlı' olduğu öne sürdü.
Bismil'in Köseli Köyü'nde 23 Nisan 2003'te meydana gelen kazada, Öz Batmanlılar firmasına ait otobüsün çarptığı ilköğretim okulu ikinci sınıf öğrencisi Meki Ayaz öldü. Otobüs sürücüsü yüzde 75, Ayaz da yüzde 25 kusurlu bulundu. Baba Medeni Ayaz, 4 bin 500 YTL tazminat talebinde bulundu. Ancak otobüsü sigorta yapan şirket bu ödemeyi yapmayınca Ayaz ailesi, Bismil Asliye Hukuk Mahkemesi'nde geçen yıl tazminat davası açtı. Mahkeme kusur ve tazminat hesaplamasının bilirkişi tarafından yapılması için dosyayı Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gönderdi.
Dosyanın verildiği Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesi avukat Sema Güleç'i bilirkişi atadı. Güleç hazırladığı raporda, Ayaz ailesinin çocuğunu büyütmek için 55 milyar 926 milyon 240 bin 197 lira masraf yapacağını, buna karşılık çocuğun 18 yaşından sonra kazanacağı paranın 13 milyar 234 milyon 447 bin 990 lira olacağını belirtti. Raporda şöyle denildi: "Yörenin ve ailenin sosyal konumu gereğince çocuğun üniversite eğitimi almayıp, 18 yaşından sonra çalışmaya başlayacağının kabul edileceği, ömrünün 55 yıl 10 ay üç gün olarak hesaplandığı, çocuğun 2015 yılında askere gideceği ve askerlik dönüşü iki yıl evlenmeyeceği, evlendikten sonra da aileye desteğinin azalacağı, çocuklarının da olacağı hesaplandığında, Meki Ayaz'ın ölmesinden dolayı ailenin 42 milyar 691 milyon 792 bin 207 lira masraftan kurtulduğu, bu nedenle tazminat isteme hakkının olmadığı"
Bu rapora ailenin avukatı Kenan Ceylan itiraz edince, dosya bu kez Ankara 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne gönderildi. Bu mahkeme de avukat Nurdane Kara'yı bilirkişi tayin etti. Kara'nın hazırladığı rapor da ilk raporu aratmadı. Kara yaptığı hesaplamada, Ayaz ailesinin çocuğunu yetiştirmek için 54 milyar 528 milyon 284 bin 230 lira harcayacağını, çocuğun 18 yaşından sonraki kazancının ise 15 milyar 437 milyon 200 bin 397 lira olacağını, çocuğun kazancı ailenin harcayacağı paradan düşüldüğünde, ailenin 39 milyar 91 milyon 83 bin 833 lira harcamadan kurtulduğu, bu nedenle tazminat talebine yer olmadığını belirtti.
Bilirkişiler için suç duyurusu
Mahkeme gelen bu iki rapor doğrultusunda, 18 Mayıs'ta kararını verecek. Avukat Kenan Ceylan, bilirkişiler hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirterek, "Böyle bir raporla ilk kez karşılaşıyorum. Sigorta şirketiyle anlaşmış olabilirler. Kaybedersek AİHM'ye başvuracağız" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7456927456920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.