Acı hayatın ortasına bir de kamyon girdi

Acı hayatın ortasına bir de kamyon girdi
Acı hayatın ortasına bir de kamyon girdi

Ailenin çocuklarından Muhammet ile Seval, anne ve babalarının öldüğünden habersiz, enkaz kaldırma çalışmalarını izledi. FOTOĞRAFLAR: SEYİT ARÇİÇEK / DHA

Haber: ÜMİT ALTINDERE / Arşivi

İSTANBUL - “Bizim ev geceleri çok soğuk olur. Annem, üşümeyelim diye kardeşlerimle beni arka taraftaki odada yatırdı. Normalde onlar arka odada, biz de caddeye bakan odada yatardık. Hatta annemle kavga ettik bu olay için. Sabah, kardeşimi okula gönderdikten sonra uyudum. Büyük bir gürültüyle uyandım, dışarı koştum... Annem ve babamın yatağının yerinde çöp kamyonu vardı”
Seval Anılır, henüz 15 yaşında... Bu anlattıkları, İstanbul’un göbeğinde yaşayan ama hayatın kıyısında bırakılmış bir ailenin son öyküsü...
Alibeyköy’de dün sabah 08.30 sıralarında Kadir Toppa isimli sürücü, temizlik şirketi Akmercanlar’a ait arızalanan çöp kamyonunu Yeşilpınar’daki Akşemsettin Bulvarı üzerinde yol kenarına çekerek park etti. Toppa, daha sonra kamyonun arızasının giderilmesi için tamirci çağırdı. Bu sırada kamyon geri geri kaymaya başladı ve 116 numaradaki gecekonduya girdi.  Bu evde altı kişilik bir aile yaşıyordu. Evin arka odasında uyuyan çocuklardan Sezen, Seval, Mustafa ve Muhammet yara almadan kurtuldu. Ancak anne ve babaları onlar kadar sanşlı değildi...  Evin caddeye bakan kısmındaki odada Cumali ve Zübeyde Anılır çiftini ölüm uykuda yakaladı.
Yardıma önce komşuları koşup, arka odadaki çocukları çıkarttı. Çift ise bir saat süren çalışma sonunda enkazdan çıkarıldı ancak kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybetti. Anne ve babalarının öldüğünden habersiz olan çocuklar 18 yaşındaki Sezen, 15 yaşındaki Seval, 13 yaşındaki Mustafa ve dokuz yaşındaki Muhammet’e komşuları sahip çıktı. Olay sonrasında şoför Toppa gözaltına alındı.

Dokuz aydır işsizdi
Komşularının anlattığına göre baba Anılır dokuz aydır işsizdi, ailesine bakamaz duruma gelmişti. Utanarak gittiği belediyeden yiyecek yardımı alarak yaşıyordu... Aynı yerde üç yıl önce de benzer bir kazanın olduğu anlaşıldı. Yine freni boşalan bir otomobil, 116 numaraları gecekondunun duvarına çarpmıştı.
Çaresizliği ise ölen çiftin komşusu Türkan Çakır’ın “Mecbur olmasak buralardan kalır mıyız” sözleri anlatıyordu.