Açık ara Avrupa birincisiyiz

Açık ara Avrupa birincisiyiz
Açık ara Avrupa birincisiyiz
İspanya'da düzenlenen Dünya Ekmek gününde Türkiye ekmek tüketiminde Avrupa'daki rakiplerine fark atarak birinci oldu.

Dünya Ekmek günü nedeni ile bir konuşma yapan İspanya Unlu Mamüller Endüstrisi Derneği (ASEMAC) başkanı Felipe Ruano, “Önümüzde iki aşırı örnek var, biri Türkiye yılda kişi başına 120 kilogram ekmek tüketiyor diğeri ise İngiltere yılda 32.25 kilogramla çok az ekmek yiyor bu durumun bir orta yolunun bulunması gerekiyor” dedi.

İspanya’nın İngiltere’nin ardından Avrupa ’da yılda 36 kilogram ile en az ekmek tüketen ülke durumunda olduğuna dikkat çeken Felipe Ruano kriz ile birlikte ekmeğe ihtiyacın artmasına rağmen bunun yeterli olmadığını savundu. ASEMAC başkanı Ruano, Türkiye’nin yapılan araştırmalarda 2012 yılında üye ülkeler arasında 120 kilogram ile en fazla ekmek yiyen ülke konumuna geldiğine işaret ederek bu ülkeyi 95 kilogram ile Bulgaristan’ın takip ettiğini ve bu farkın çok önemli olduğunu söyledi. 

DHA


  http://www.radikal.com.tr/115587711558774

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Hey mübarek, senin gibisi var mı? Anadolu'nun çok yerinde yemek yemeğe "ekmek yemek" derlerdi: "Olmaaaz, önce ehmah yiyacaaz", "Çok ekmeğin yedik, hellallaşalım". Onun yanında yenilene de "katık", ekmeğin yanına katılan şey, yani gene ekmek merkezli bir tanımlama. Yüzyıllar boyu bütün kültürlerde en temel besindin sen. Tek başına insan vücudunun ihtiyaç duyduğu en çok malzemeyi sağlayansın sen. Yüzde elli mi ne diyorlar. O kadar temeldin. İnsanların imdadına hep sen koştun. Sayende bugünlere kadar geldik. Bugün nimet bollaştı. Yüzüne eskisi kadar bakmıyoruz. Ben de o yüzde 30'luk dilimler arasındayım. Tavuk etiyle, patatesle, mısırla ekmek bir arada gitmiyor, haklılar. Seni seviyoruz ekmek. Geçmişimizi unutup sana nankörlük etmeyeceğiz.

  işte buyuz - GÖKTÜRK_

  Ne faydalı beyin gelişimimiz için.devam ekmek tüketmeye devam..

  Ekmek 1 lira - ellialti

  Bu ülkede sadece ekmek yiyerek yaşayanlar var. Her yerinde.

  Barış ve Emperyalizm - msu

  Yaklaşık kırk yıl önce Osman Nuri Koçtürk'ün bu kitabını okumuştum. Kitapta, O zaman ABD de fert başına buğday tüketimi 90 kg. ken, Türkiye'de bu oran tam 360 kg. dı. Kırk yıldır sadece oran değişmiş. Ekmek tüketiminde Avrupa birincisiyiz. Fert başına tüketim 120 kg. ma inmiş. Bu İngiltere de ise 32 kg. kadarmış. Aklımda kaldığı kadarıyla, fazla ekmek insan beynini uyuşturuyormuş. Yani çok ekmek yiyenler az ekmek yiyenler tarafından yönetilmeye mahkümmüş. Sizce hala değişen bir şey var mı?