Açık görüş de F tipi

Siyasi mahkûmlara anne-baba ve 10 yaşından büyük çocuklarıyla açık görüş yapma yasağı getirildi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Siyasi mahkûmlara anne-baba ve 10 yaşından büyük çocuklarıyla açık görüş yapma yasağı getirildi. Adalet Bakanlığı genelgesi, açık görüş yapılacak mahkûm yakınlarını eş ve 0-10 yaş grubu çocuklarla sınırladı. Ayrıca kınama dışında disiplin cezası alanlar da görüş emeyecek.
Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan ve 1 Mayıs 2001 tarihinde yasalaşan Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 16. maddesindeki değişiklik uyarınca uygulama hazırlıkları başladı.
'Açık görüş var ama...'
Adalet Bakanlığı, çete suçundan tutukluları da kapsayan yasa değişikliğine dayalı başsavcılıklara gönderdiği ilk genelgesiyle ilgili dün şu açıklamayı yaptı:
"12 Nisan 1991 tarihli 3713 sayılı TMK'nın 16. maddesinin 2 ve 3. fıkralarında 4666 sayılı kanunla yapılan değişiklik uyarınca çıkarılan 15 Haziran 2001 tarihli genelgeyle bundan böyle; 3713 sayılı TMK'ya tabi olan tutuklu veya hükümlü olanlara kınama dışında disiplin cezası almadıkça ayda bir defa eş ve 0-10 yaş grubu çocukları ile açık görüş yapma imkânı sağlanmıştır."
Genelge, bu haliyle uygulandığında açık görüşe yalnızca eş ve 0-10 yaş grubu çocuklar alınacak; mahkûmlar, anne-baba-kardeş, amca-hala-dayı-yeğen, büyükanne-büyükbaba gibi yakınlarıyla açık görüş yapamayacak.
Mahkûmlar, 10 yaşından büyük çocuklarıyla da açık görüş yapıp kucaklaşamayacak.
Bekâr mahkûm yandı
Genelgedeki eş ve çocuklu mahkûmlar için ayrıntılı açıklamalar yer alırken, bekârların ne yapacağı sorusu boşlukta kaldı.
Ayda bir yapılacak açık görüşle ilgili bir başka sınırlama kınama dışında disiplin cezası alan mahkûmlar açık görüş yapamayacağı.