Açık görüşte ırkçı damga iddiası

Adana Karataş Cezaevi'nde kalan siyasi tutuklu Sevcan Atak, İnsan Hakları Derneği'ne (İHD) gönderdiği mektupta açık görüşlere çıkarken, üzerinde, 'Tek bayrak, tek dil, tek vatan' yazılı mühürlerin kollarına vurulduğunu ileri sürdü



İSMAİL SAYMAZ

Atak, ayrıca cezaevine girişte ‘insan onurunu rencide edici’ şekilde çıplak olarak arandığını belirtti.
Mektup TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na, oradan da Adalet Bakanlığı’na iletildi. Bakanlık, çıplak aramanın Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzüğe göre yapıldığını belirtirken, açık görüşe çıkanlara damga vurulması gibi bir uygulamanın olmadığını söyledi.
Atak, 19 Kasım 2008’de İHD’ye gönderdiği mektupta şunları yazdı: “Bütün elbiseleri soyup çıplak aramayı dayatmasıyla karşılaştım. Bunu kabul etmediğimde hakarete maruz kaldım. Bağrışmalarla, zorla soyunmaya zorlandım. Basın mensubu olduğumu söyledikten sonra tavırları biraz yumuşadı. Ancak bu uygulamalar keyfi olduğu için benden önceki arkadaşlara da aynı uygulama yapılmış. Onlara da yine benim gibi soyundurulup üç kez oturup kalkmaları için zorlanmışlar. M.Ö., B.Ö., E.B., E.Ş., Ş.A., isimli arkadaşlar da yaşadıkları bu durumu iletmemi istediler.”
Sevcan Atak, mektubun devamında, açık görüşlere çıkarken, üzerinde, ‘Tek bayrak, tek dil, tek vatan’ yazılı mühürlerin kollarına vurulduğunu ve itiraz edenlerin de görüşe çıkarılmadığını öne sürdü.
İHD, bu mektup üzerine, 24 Kasım 2008’de Adalet Bakanlığı’na ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na durumu iletti. Şikâyette, çıplak aramanın ‘onur kırıcı’, kola damga vurma iddiasının da ‘ırkçı’ olduğu savunularak inceleme yapılması ve sorumluların yargılanması istendi.
TBMM İnsan Hakları Komisyonu, şikâyeti Adalet Bakanlığı’na iletti. Bakanlığın, 26 Mart 2009’da komisyona gönderdiği yanıt, 4 Nisan’da Adana İHD’ye ulaştı. Yanıtta, çıplak aramanın Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzüğün 46. maddesine göre yapıldığı belirtildi. Bakanlık, Sevcan Atak’ın açık görüşe çıkmak isteyenlerin kollarına zorla ‘Tek bayrak, tek dil, tek vatan’ mührü basılmak istendiği ve itiraz edenlerin görüş hakkının engellendiği yönündeki şikâyetine karşılık da böyle bir durumun söz konusu olmadığını ve herkesin açık görüşe çıkabildiğini bildirdi.